Podezřelé výstupky a pupínky na pokožce, které mohou značit příchod nebezpečné rakoviny kůže

Rakovina kůže nebo abnormální růst kožních buněk se nejčastěji rozvíjí na pokožce vystavené slunečnímu ultrafialovému záření (UV). Zakrytí náchylných oblastí našeho těla bohužel není řešením, protože UV záření může ovlivnit i tato místa. Pravidelná kontrola pokožky kvůli podezřelým výrůstkům, pupínkům nebo změnám, zejména v letních měsících, je nezbytnou pro odhalení rakoviny v raném stádiu. Abyste věděli, co přesně hledat a jak popřípadě nález identifikovat, níže jsme pro vás popsali tři nejčastější formy rakoviny kůže. Každá z nich se vyznačuje něčím jiným a má různé příznaky, stejně jako různé úrovně závažnosti a možnosti léčby. Zde je to, co potřebujete vědět o každém typu.

Melanom

Nejnebezpečnější druh rakoviny kůže. Melanom se objeví, když kožní pigmentové buňky (melanocyty) zmutují a stanou se rakovinnými. Přestože se pigmentové buňky obvykle nacházejí v kůži, melanom se může ve vzácných případech vyskytnout i na jiných částech těla, například v očích nebo také ve střevech. Melanom je nebezpečný především proto, že je více pravděpodobné jeho rychlé šíření po těle, jestliže nebude včas ošetřen. Onemocnění se nejčastěji prezentuje jako mateřské znaménko, jenž je asymetrické, nerovnoměrně nebo nepravidelně ohraničené, abnormálně zbarvené a ve svém průměru veliké či rychle rostoucí. Někdy je o to těžší jej objevit, protože se může vyskytnout v již existujícím mateřském znaménku.

Karcinom bazálních buněk

Dochází k němu, když v bazálních buňkách kůže vznikají abnormální, nekontrolovatelné výrůstky nebo léze, které lemují nejhlubší vrstvu kůže. Jedná se o nejčastěji se vyskytující formu všech druhů rakoviny kůže a zároveň o nejméně nebezpečnou, protože se málokdy šíří po těle. Často se objevuje v podobě otevřených ran, červených skvrn, růžových výrůstků nebo lesklých hrbolků či jizev. Zpravidla je karcinom bazálních buněk způsoben pravidelným a intenzivním vystavením slunci.

Spinocelulární (nemelanomový) karcinom

Je druhou nejběžnější formou rakoviny kůže a obvykle se vyskytuje na místech, které byly poškozeny UV paprsky od slunce nebo solária – hlava, krk, hrudník, horní část zad a končetiny. Ačkoli je to celkem pomalu rostoucí druh rakoviny kůže, může se rozšířit do tkání, kostí a lymfatických uzlin, kde se stává obtížně léčitelným. Zpočátku se projevuje jako kopulovitý hrbolek, jenž může lehce svědit, bolet nebo krvácet. Přestože nadměrné vystavení slunci je hlavní příčinou nemelanomového karcinomu, některé faktory způsobují větší pravděpodobnost jeho vzniku, a sice stáří, světlá pokožka nebo dlouhodobé vystavení chemikáliím.

Způsobů ochrany je spousta – používání opalovacích krémů, ochranný oděv nebo vyvarování se slunečním paprskům, když jsou nejintenzivnější. To vše vám může pomoci před vznikem rakoviny kůže, ovšem jakmile si přece jen všimnete podezřelých změn na pokožce, okamžitě vyhledejte svého lékaře.

Jak se vám dnešní článek líbil? Léto se blíží, sdílejte tyto informace mezi svými přáteli a rodinou a varujte je před možným nebezpečím.

Zdroj: womenworking.com