Poloha spánku prozradí mnohé o vašem zdraví

Každý z nás spí v jiné poloze, někomu vyhovuje spánek na zádech, jiný si nedokáže představit, že by si nemohl lehnout na břicho. Jiní zase dávají přednost měkkým matracím, další by zase nejraději spali na dřevěné lavici. Skoro třetinu života trávíme spaním, proto je dobré vědět, jaká poloha spánku je pro nás ta nejlepší a jaká nám může zadělat na zdravotní problémy.

Spánek a odpočinek

Spánek je v podstatě proces, kdy se sami nabíjíme a regenerujeme. Proto má dlouhodobá deprivace spánku negativní důsledky na naše zdraví. Může ovlivnit:

  • Paměť
  • Koncentraci
  • Reakce
  • Rozhodnost
  • Emoce
  • Fyzickou pohodu

Snažte se každou noc spát alespoň 6 – 8 hodin. Výzkum ukázal, že spánek nižší než 6 hodin má stejné účinky, jako kdybychom nespali vůbec. Pokud k tomu dojde jednou za čas, nejedná se o nic závažného, ale pokud je to u vás pravidlem, měli byste změnit své spací návyky. Již po dvou týdnech nekvalitního spánku můžete cítit negativní vliv na svou mysl i tělo.

Polohy spánky

Lidé se v podstatě mohou rozdělit do tří kategorií:

  • Ti, kteří spí na břiše
  • Ti, kteří spí na zádech
  • Ti, kteří spí na boku

Vaše poloha spánku může být dobrá pro vaši mysl a tělo nebo naopak může způsobit nepříjemné zdravotní problémy.

Spánek na zádech

Máte štěstí, je to ta nejzdravější poloha spánku. Spaní na zádech je dobré pro vaši páteř, protože bude pěkně rovná, navíc svaly na zádech a krku zažívají jen malou zátěž. Na vaší tváři se nerozvinou vrásky a skvrny tak rychle jako u lidí, kteří spí na břiše nebo na boku. Ležení na zádech je také dobré pro ženy, protože se vyhnou ochablé kůže na prsou. Jedinou nevýhodou je, že se při spánku na zádech zhoršuje chrápání.

Spánek na boku

Jedná se o nejběžnější polohu spánku. Když spíte na boku, může se u vás projevit bolest v pažích a nohou, protože neustále ležíte na jedné straně. Spánek na pravé straně je také nevýhodný pro vaše trávení a pálení žáhy. Naopak spánek na boku zlepšuje krevní oběh a snižuje úroveň chrápání.

Na břiše

Nejméně zdravá pozice. Budete mít problémy jak s krkem, tak i se zády, protože vaše hlava je zcela otočená. Vaše páteř musí zaujmout nepříjemnou polohu, což také způsobí, že s sebou budete více házet a převalovat se během noci. Z toho důvodu bude váš spánek více narušen. Navíc spánek na břiše s plným žaludkem také nebude nic příjemného.

Obrázky: