Často se vám stává, že se svět kolem vás točí, pociťujete nevolnost a rychlejší pohyb hlavou vám dělá problémy? Pak byste mohli trpět polohovou závratí. Je velice nepříjemná, ale naštěstí není důsledkem závažných příčin. Přesto je dobré se o polohovou závrať zajímat a zjistit, co přesně znamená.
Polohové závratě
Polohové závratě se jinak nazývají benigní paroxysmální polohové vertigo. Jedná se o závratě, které přicházejí náhle, v útocích při změně polohy, jak název napovídá. Polohové závratě jsou jedním z nejčastějších onemocnění postihující vestibulární aparát. Ten se skládá ze tří kruhových trubek umístěních ve vnitřním uchu. Tyto malé zkumavky obsahují kapalinu, která se pohybuje společně s vámi. V případě polohové závratě se do tekutiny dostává drť složená z malých krystalků vápníku, jež patří do vestibulárního systému, ale byly přesunuty na špatné místo.
Chybné signály do mozku
Za normálních okolností tyto krystalky sedí na jakémsi vlákně, jenž vysílá signály o pohybech hlavy do mozku. Pokud se tato drobná drť uvolní a skončí v jiné části vestibulárního systému, způsobí nesprávné podněty. Mozek si pak mylně myslí, že se při každém pohybu hlavy točíme, což způsobuje závratě.
Příznaky polohové závratě
Existuje řada příznaků, které odlišují tuto formu závratě od jiných:
- Zdá se vám, že se vše kolem pohybuje
- Útoky závratí se objevují při rychlých pohybech hlavou
- Obvykle závrať trvá jen minutu a poté zmizí, nevolností však můžete trpět déle
- Při pomalých pohybech hlavou necítíte žádné potíže
Shutterstock
Co dělat proti polohovým závratím?
Neexistují žádné léky, které by s tímto stavem mohly pomoci, ale je zde řada věcí, jež můžete udělat pro to, abyste problémy vyřešili rychleji. Je například moudré v noci dočasně spát na dvou polštářích a neležet na uchu, na jehož straně se objevují závratě. Je také dobré pokračovat v normálním životě a nevyhýbat se určitým pohybům. Pokud vaše potíže budou přetrvávat déle jak čtyři týdny, vyhledejte svého praktického lékaře. Máte-li kromě závratí i další příznaky, jako jsou silné bolesti hlavy a krku, ztráta sluchu, dvojité vidění nebo ztráta síly v rukou a nohou, je rozumné neprodleně kontaktovat lékaře nebo ambulantní kliniku.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org