Pokud zůstáváte vzhůru dlouho do noci, zkuste tento zvyk přehodnotit. Nová studie odhaluje, že ti, kteří chodí spát po půlnoci, jsou vystaveni zvýšenému riziku srdečních onemocnění a cukrovky, protože jejich těla hromadí více tělesného tuku.
Nahromaděný tělesný tuk
Jak vědci zjistili, tito lidé mají tendenci vést sedavější život. Mají také nižší úroveň aerobní zdatnosti a při odpočinku spalují méně tuku. Navíc se u nich častěji projevuje inzulínová rezistence, což má za následek, že jejich svaly potřebují více tohoto hormonu, aby byly zásobovány energií. Všechny tyto účinky naznačují, že lidé, kteří většinu noci probdí, hromadí tělesný tuk, čímž se zvyšuje riziko srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu.
Nové poznatky jsou publikovány v lékařském časopise Experimental Physiology. Vědci požádali 51 obézních dobrovolníků středního věku, aby vyplnili speciální dotazníky týkající se spánku a fyzické aktivity. Poté je rozdělili do dvou skupin podle času, kdy chodí spát. Vědci týden sledovali činnost svých dobrovolníků. Byli také dvakrát testováni. Jednou, když odpočívali, a podruhé, když cvičili se střední nebo vysokou intenzitou na běžeckém pásu.
Nesoulad s biologickými hodinami
Jak zjistili, ti, kteří šli brzy spát, byli citlivější na inzulín. Také více spalovali při cvičení a při odpočinku. Naopak ti, kteří chodili spát velmi pozdě, nespálili mnoho tuku, protože jejich tělo využívalo jako zdroj energie sacharidy. Vědci si nejsou jistí, proč existuje tolik rozdílů v našem metabolismu v závislosti na době, kdy jdeme spát. Odhadují však, že za to může nesoulad mezi hodinami, kdy jde někdo spát, a jeho biologickými hodinami.
Shutterstock
„Lidské tělo je naprogramováno tak, aby v noci brzy spalo a ráno se brzy probouzelo. Bylo tomu tak už před vývojem elektřiny,“ řekl vedoucí výzkumu Dr. Steven Malin, docent na kineziologii a zdraví na Rutgers University v New Jersey. „Mnoho lidí je nuceno zůstávat dlouho vzhůru, protože pracují, i když jejich tělo potřebuje odpočívat a spát. Zdá se, že tento nesoulad má vysokou cenu pro zdraví. Naše zjištění naznačují, že se tím mění metabolismus a složení těla a zvyšuje se množství tuku. Zvyšuje se tedy také riziko srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu. Navíc, když člověk chodí spát pozdě v noci, nemusí nutně vstávat pozdě ráno. Místo toho obvykle vstává brzy, jako všichni ostatní. To představuje další zátěž pro tělo, které je nuceno mnoho dní v týdnu fungovat bez spánku.“
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Physoc