Barva a konzistence stolice jsou spolehlivými ukazateli zdraví. Nestyďte se podívat do toalety

I když vám může být nepříjemné mluvit o tom, co se děje při návštěvě toalety, někdy stojí za to věnovat zvýšenou pozornost vzhledu své stolice. Její barva a konzistence totiž může souviset s mnoha zdravotními problémy. Zdravá stolice by měla být jasná, hladká a měkká, jednotná a nerozdělená. Co se tedy s vámi děje, pokud vaše stolice neodpovídá správnému vzhledu?

Oddělené tvrdé hrudky

Mohou být příznakem akutního zánětu tenkého střeva. Jsou malé a dost tvrdé, o průměru 1 až 2 centimetry. Mohou souviset s užíváním antibiotik a způsobit krvácení z konečníku.

Místy tenčí a místy silnější váleček

Tato stolice téměř neprochází konečníkem a způsobuje bolest a krvácení. Střevní obsah má průměr 3 až 5 centimetrů a je typický pro osoby trpící syndromem dráždivého tračníku.

Měkká stolice s hladkými okraji

Tento typ stolice je přítomen u lidí, kteří navštěvují toaletu více než jen jednou denně, zpravidla po větších jídlech, jako je například oběd.

Měkká stolice se zubatými okraji

Tato stolice má měkkou strukturu a může být potenciálním příznakem vysokého krevního tlaku a stresu, který má za následek časté močení a vyprazdňování stolice.

Průjem s pevnými hrudkami

Je typický pro lidi, kteří trpí chronickým průjmem prokládaným zácpou. Tento stav může způsobit mnoho onemocnění a poruch trávicího systému.

Vodnatá stolice

Dokazuje, že tělo bojuje s infekcemi. Je spojena s těžkou dehydratací a zánětem střeva. Nepodceňujte tento vzhled stolice, může jít o vážné onemocnění.

Černá nebo světle červená stolice

Je to známka krvácení ve střevě, což je rozhodně podnět k okamžité návštěvě lékaře.

Jak zlepšit funkci střev?

Zde je několik tipů, jak podpořit funkci střev a tím i své zdraví:

  • Hydratace organismu
  • Zvýšený příjem probiotik ve stravě
  • Vyšší příjem vlákniny

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com, Medicalnewstoday.com