Porovnání spalovacího motoru s elektromobilem. Vyplatí se přechod na elektřinu i při současném prudkém nárůstu cen?

V době, kdy vzrostly ceny plynu a paliv, byl klíčových prodejním argumentem Tesly, že přejít na elektromobil je mnohem výhodnější, což byla bezpochyby pravda. Jenže nyní vyvstává problém, kdy ceny plynu po ruské invazi na Ukrajinu skutečně vzrostly, ale ceny elektřiny také. To vyvolává otázku: Je stále pravda, že je mnohem levnější přejít na dobíjení elektrického vozu než tankování spalovacího motoru? Jaké jsou další výhody přechodu na elektromobily?

Nižší spotřeba energie

U elektromobilů lze mluvit o celkové efektivitě. Jinými slovy oproti spalovacím motorům jsou elektrické vozy méně náročné na spotřebu energie. Laicky řečeno, vůz se spalovacím motorem přemění méně než 25 % energie, ze zbytku vznikne teplo nebo jej pohltí další části spalovacího motoru. Elektrický motor má efektivitu přes 65 %.

Skvělá aerodynamika

U elektromobilů je jejich nejtěžší částí baterie. K dobrému dojezdu tedy vozidlo potřebuje skvělé aerodynamické hodnoty. V případě elektrického vozu je klíčový nízký koeficient odporu vzduchu. Pokud zdvojnásobíte aktuální rychlost, odpor vzduchu se zvýší až na čtyřnásobek. Šetrný režim elektromobilu tedy znamená nižší odpor vzduchu, rovná se nižší nárok na výkon vozu.

Jaké jsou úspory při přechodu na elektřinu?

Aby bylo srovnání co nejvěrohodnější, vždy by se měly srovnávat vozy stejné třídy. Poté je nutné vzít v úvahu aktuální ceny paliv a elektřiny a sjednotit častost používání aut. Nicméně při americkém testování vyšlo, že u ročního zúčtování elektromobilu ušetříte kolem 18 000 korun oproti spalovacímu protějšku. Přestože jsou americké ceny odlišné, i u nás se dostaneme na podobná čísla, a to i přes současný prudký nárůst cen za elektřinu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Cnbc.com