Odebírání elektřiny v nízkém tarifu se vyplatí. Využívat ho je v dnešní době ještě více žádoucí než dříve

S rostoucími náklady za energie domácnosti lidé stále častěji hledají nové a nové způsoby, jak uspořit. Jedním z potenciálních nástrojů je provoz vašich domácích spotřebičů v konkrétní denní dobu, kdy je elektřina levnější. To však závisí na vámi nastaveném tarifu. Existují speciální tarify, díky nimž je používání zařízení spotřebovávajících energii levnější.

Co jsou dvoutarifové sazby?

Takzvané dvoutarifové sazby znamenají, že vaše domácnost může odebírat elektřinu v nízkém a vysokém tarifu. Jak už samotné názvy tarifů napovídají, v nízkém zaplatíte méně za spotřebu elektřiny. Na ten ale nemusí mít nárok všechny domácnosti.

Na nízký tarif nemá nárok každý

Abyste měli na nízký tarif nárok, respektive, abyste ve své domácnosti mohli využívat tzv. dvoutarifové sazby, musíte mít doma příslušný spotřebič. Těmi jsou bojler, elektrické topení, což může být například podlahové vytápění nebo přímotop, tepelné čerpadlo atd. Jinými slovy, na levnější sazby elektřiny mají nárok ti, kteří elektřinou ohřívají vodu, topí nebo nabíjejí elektromobil. Existuje i speciální víkendová sazba pro chataře.

Doba využívání nízkého tarifu

Nepleťte si nízký tarif s nočním proudem. Noční proud je totiž pro všechny stejný, ale nízký tarif ne. Zde se doba zapnutí a vypnutí liší podle spotřeby elektřiny v domácnosti a také distribuční oblasti. Kdy můžete využívat nízký tarif konkrétně vy, zjistíte u vašeho distributora elektřiny, a sice na základě HDO přijímače. Ten je umístěn na desce společně s elektroměrem a je označen kódem, jenž můžete nadiktovat operátorovi u vašeho distributora, aby vám řekl přesné časy, kdy nízký tarif využívat.

Je možné s nízkým tarifem výrazně ušetřit?

Určitě ano. Vše závisí na tom, abyste nevyužívali elektřinu bezmyšlenkovitě, ale opravdu si zjistili informace, co všechno může vaše domácnost využívat a kdy. Pokud si necháte poradit, správně zvolíte distribuční sazby a spotřebiče na elektřinu budete využívat nejčastěji v době spuštění nízkého tarifu, můžete výrazně ušetřit. To se týká hlavně energeticky náročnějších spotřebičů. Můžete ušetřit až tisíce korun ročně.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Euronews.com