Správná funkce štítné žlázy závisí na optimální hladině klíčového minerálu. Jeho nedostatek přináší nepříjemné potíže

Štítná žláza využívá jód k tvorbě životně důležitých hormonů, které pomáhají řídit růst, obnovují poškozené buňky a podporují zdravý metabolismus. Bohužel až třetina lidí na celém světě je ohrožena nedostatkem jódu, jenž se projevuje následujícími příznaky.

Otok krku

Otok v přední části krku je nejčastějším příznakem nedostatku jódu. Symptom se nazývá struma a vyskytuje se, když se štítná žláza příliš zvětší. Štítná žláza je malý orgán ve tvaru motýla v přední části krku. Štítná žláza používá jód k tvorbě svých hormonů. Když však trpíte nedostatkem jódu, štítná žláza nemůže produkovat jejich potřebné množství. Pracuje tak tvrději, což způsobí, že buňky rostou a množí se. Nakonec dochází ke strumě.

Neočekávaný nárůst hmotnosti

Dalším příznakem nedostatku jódu je neočekávaný nárůst hmotnosti. Je to proto, že hormony štítné žlázy pomáhají řídit rychlost metabolismu, což je způsob, jakým tělo přeměňuje jídlo na energii a teplo. Když jsou hladiny hormonů štítné žlázy nízké, tělo v klidu spaluje méně kalorií. Bohužel to znamená, že více kalorií z jídla, které sníte, se ukládá jako tuk.

Únava a slabost

Častými příznaky nedostatku jódu jsou také únava a slabost. Některé studie ve skutečnosti zjistily, že téměř 80 % lidí s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy, k níž dochází v případech nedostatku jódu, se cítí unavení, pomalí a slabí. Tyto příznaky se objevují, protože hormony štítné žlázy pomáhají tělu produkovat energii. Když jsou hladiny hormonů štítné žlázy nízké, tělo nemůže produkovat tolik energie jako normálně. To může způsobit pokles vaší energetické hladiny a vy se budete cítit slabí.

Vypadávání vlasů

Hormony štítné žlázy pomáhají kontrolovat růst vlasových folikulů. Když jsou hladiny hormonů štítné žlázy nízké, mohou se vaše vlasové folikuly přestat regenerovat. Časem takový problém může vést k vypadávání vlasů. Z toho důvodu mohou lidé s nedostatkem jódu trpět vypadáváním vlasů.

Suchá, šupinatá kůže

Suchá, šupinatá kůže může postihnout mnoho lidí trpících nedostatkem jódu. Ve skutečnosti některé studie zjistily, že až 77 % lidí s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy může trápit suchá a odlupující se kůže.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com, Medicalnewstoday.com