Potraviny, které mohou ublížit dětem a jejich zdravé alternativy

Každoročně onemocní několik stovek dětí nemocemi způsobenými bakteriemi obsažených v určitých potravinách. Mnoho z nich je pro děti považováno za zdánlivě neškodné, ale stude ukazují opak a varují před potencionálním nebezpečím. Proto jsme pro vás shromáždili nejčastější pokrmy, které děti konzumují, jež vypadají nevinně, ale pro naše malé ratolesti představují skutečnou hrozbu. 

Dětské jogurty

Přestože jsou běžné jogurty skvělým a zdravým doplňkem dětské výživy, dětské jogurty jsou naprostým opakem. Umělá barviva a cukry obsažené v těchto výrobcích jsou pro děti skutečným zlem a mohou u nich vyvolat alergické reakce nebo případně hyperaktivitu a jiné typy nepříznivého chování. Místo toho svému dítěti kupte běžný jogurt a oslaďte ho medem nebo ovocem.

Rýžové tyčinky nebo cereálie

Při konzumaci rýžových tyčinek nebo cereálií, které se na první pohled zdají pro děti zdravé, jsou kojenci vystaveni vysoké hladině anorganického arsenu. Zpravidla bývá u kojenců příjem rýže 3x vyšší než u dospělých, což může mít nepříznivý vliv na jejich schopnost se učit a celkový vývoj. Obraťte se raději na zdravé ovesné tyčinky s ovocem, které jsou plné vitamínů.

Žvýkačky

Žvýkačky znamenají pro děti jedno veliké NE! Zaprvé, protože většina z nich má vysoký obsah cukru, což může škodit jejich zubům a způsobit zubní kaz a zadruhé, protože ty bez cukru mohou obsahovat sorbitol, který je příčinou průjmů. Ale co je velkým rizikem – možnost spolknutí a zablokování trávicího systému. Pokud vaše děti potřebují něco žvýkat a kousat, dejte jim mrkev, okurku nebo jiné zdravé alternativy a pokud mu jednou za čas budete chtít dát žvýkačku, zkuste najít ty, které obsahují xylitol.

Kupované zmrzliny

Hlavními ingrediencemi běžných zmrzlin koupených v supermarketu jsou smetana, cukr a emulgátory, které prokazatelně narušují práci dobrých bakterií v žaludku a vedou k obezitě. Zároveň je extrémně nebezpečná zmrzlina, která už se jednou roztavila a poté opět zmrazila, protože v ní může růst bakterie, jako je listérie. Místo toho raději zkuste výrobu domácí zmrzliny nebo sorbetu z čerstvého nebo zmrazeného ovoce. Takto budete vědět, odkud pocházejí všechny ingredience obsažené ve zmrzlině. 

Jak se vám dnešní článek líbil? Co zahrnuje strava vašeho dítěte? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a neváhejte příspěvek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: brightside.me