Potraviny, které svým domácím mazlíčkům nikdy nedávejte. Jde o jejich zdraví

Když jíte, váš pes nebo kočka se mohou stát mistrem v umění přesvědčit vás, aby taky něco malého dostali. Použijí svůj hluboký pohled, nevinné kňučení, jemné strkání packou – zkrátka udělají cokoliv, aby vás přiměli vzdát se trochu jídla v jejich prospěch. Některé potraviny jim však mohou vážně ublížit, a proto byste jim je nikdy neměli dávat.

Je těžké odolat

Samozřejmě víme, jak je těžké našim mazlíčkům odolat. Jenže oni sami nedokážou poznat, co je pro ně dobré a co ne – myslí si, že to, co jíte vy, jim bude chutnat stejně. To však neznamená, že jim to nemůže ublížit. Když tedy neustoupíte, děláte pro ně vlastně něco dobrého.

Čokoláda

Všichni to známe. Čokoláda je pro nás lahodná, ale není vůbec vhodná pro zvířata. Obsahuje látky známé jako methylxanthiny, které mohou způsobit zvracení vašeho domácího mazlíčka. Pokud jí sní opravdu hodně, může to být i smrtelné. Neriskujte a nikdy se nenechte zlákat k tomu, abyste svému psovi či kočce dávali čokoládu.

Meruňky

Meruňka je pro zvířata nebezpečným ovocem, protože si neuvědomují, že uprostřed je jádro, které může způsobit jejich udušení. Dejte si také pozor, pokud házíte pecky do koše – kdyby se k nim pes či kočka dostali, mohli by se je snažit sníst a riskujete, že se zadáví.

Avokádo

Avokádo se může pro vašeho mazlíčka stát skutečným jedem, který vyvolává prudké zvracení a průjem. Důrazně se proto nedoporučuje dávat jej vaší kočce, psovi, křečkovi, ptákovi nebo jakémukoli jinému domácímu mazlíčkovi! Nechte si jej jen pro sebe.

Alkohol

Alkohol může být nebezpečný pro vaše zdraví, ale může být ještě nebezpečnější pro vaše domácí mazlíčky, pokud ho nechtěně požijí. Může způsobit zvracení, problémy s dýcháním, kóma, a dokonce smrt. U kočky nebo psa trvají tyto příznaky mnohem déle než u člověka, takže buďte velmi opatrní s jakýmkoli alkoholem, který máte doma.

Makadamové ořechy

Makadamové ořechy mohou být velmi nebezpečné a způsobit únavu a zvracení. Toxiny, které obsahují, mohou také vážně ovlivnit životně důležité orgány vašich mazlíčků.

Hrozny

I v malém množství se důrazně nedoporučuje dávat hrozny vašim mazlíčkům. Mohou totiž způsobit selhání ledvin a další nevyléčitelné problémy. Nikdy je nedávejte svým domácím mazlíčkům, protože i jediná kulička hroznového vína by je mohla ohrozit.

Kynuté těsto

Jestliže si pes nebo kočka nepozorovaně pochutnají na syrovém kynutém těstě, je to velmi nebezpečné. Kynuté těsto totiž z logiky věci rádo kyne. Kvasinky mají schopnost přeměňovat přirozené sacharidy mouky na alkohol a oxid uhličitý, což vede k žádanému nakynutí těsta. Bohužel, pokud jej sní zvíře, začne hmota kynout v jeho zažívacím traktu. Vzniká tak velké množství plynů, může dojít k nafukování a velmi bolestivému stavu, který může skončit vážnými zdravotními problémy.

Kofein

Kofein pro zvířata sice není jedovatý, ale má velmi podobný účinek jako na lidi – a protože psi jsou na tyto účinky citlivější, může to pro ně být nesmírně nepříjemný zážitek. I jen malé množství kofeinu může vyvolat hyperaktivitu, třas nebo jiné nepříjemné projevy.

Mléko

Mléko není pro zvířata nutně jedem, nicméně řada chlupáčů trpí nesnášenlivostí na laktózu, tedy mléčný cukr z kravského mléka. Mléko se jim pak velmi špatně tráví, může způsobovat bolesti nebo vyvolávat průjem a zvracení. Ani kočkám, ani psům proto mléko nedávejte.

Smažená jídla

Smažené a mastné potraviny škodí i nám, a o to více pak zvířatům. Potraviny s vysokým obsahem tuku vedou k žaludečním nevolnostem a mohou vyvolat i pankreatitidu. Pravidelná konzumace těchto druhů potravin může navíc vést k obezitě.

Česnek a cibule

Mnoho lidí používá při vaření cibuli a česnek. Pro mazlíčky jsou ale tyto zcela běžné přísady toxické. U zvířat mohou poškodit červené krvinky, což může vést k anémii.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Ohmymag.co.uk