Potvrzeno: Lidské geny mají silný vliv na výběr určitého psího plemene

Kdo by nemiloval psy, snad jen hrstka lidí na celém světě a ti, kteří jako domácí mazlíčky upřednostňují kočky. Dneska ale bude řeč skutečně jen o pejskařích, protože univerzita ve Švédsku uskutečnila malý objev, který se týká silného vztahu mezi našimi geny a rozhodnutím vlastnit psa v dospělosti.

Údaje od více než 35 000 dvojčat

Výzkumu se zúčastnila dvojčata buď jednovaječná a stejného pohlaví, nebo dvojvaječná a stejného pohlaví a dvojvaječná odlišného pohlaví. Výsledky tvrdí, že jednovaječná dvojčata měla vyšší míru shody, což znamená, že s větší pravděpodobností vykazují stejné chování, pokud jde o vlastnictví psů, než dvojčata dvojvaječná. Jinými slovy, čím více jsou si dva lidé geneticky podobní, tím větší možnost, že se budou shodovat i ve výběru psího plemene. A přesně to podporuje názor, že výběr a vlastnictví určitého psa je ovlivněno lidskými geny.

Psi jako neodlučitelná součást lidského života

Hlavním zjištěním této studie tedy bylo, že genetika ve skutečnosti přispívá k vzorcům adopce a preferencím výběru psích domácích mazlíčků. Psi patří mezi zvířata, která pomáhají lidem s mnoha důležitými praktikami i společenskými aktivitami. V důsledku nepostradatelné role psů v životě jejich majitelů je pravděpodobné, že tito lidé měli určitou výhodu oproti těm, kteří psa nikdy neměli. Jinak řečeno, mohlo by to zvýšit šance lidské populace na přežití a tím i na reprodukci. Vzhledem k tomu, že jsou psi přítomní i v mnoha rehabilitačních centrech, jsou nápomocná i k uzdravení nespočtu pacientů. Ovšem výsledky jsou často protichůdné, někteří pacienti vykazují zlepšení, jiní jsou beze změny nebo dokonce i negativně ovlivněni. Je možné, že právě genetický rozdíl je to, co rozhoduje.

Bez ohledu na všechny zjištěné informace je jasné, že tito chlupatí kamarádi mají v našich životech i historii ještě dramatičtější roli, než jsme doposud věděli a očekávali.

Jak se vám dnešní článek líbil? Jaký máte vztah ke psům vy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích a neváhejte příspěvek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com