Plynová kamna spalují zemní plyn, který se skládá převážně z metanu společně s ethanem, butanem, propanem a pentanem. Pokud jste právě spalovali tyto uhlovodíky s kyslíkem, očekávali byste, že plynový sporák bude produkovat pouze oxid uhličitý, vodu a teplo. Plynové sporáky ale vypouštějí mnohem více než oxid uhličitý a vodu.
Stejné ovzduší uvnitř i venku
Výzkum ukázal, že v domácnostech s plynovými sporáky v kuchyni mohou být o 50–400 % vyšší koncentrace oxidu dusičitého než v domácnostech s elektrickými sporáky. To znamená, že úroveň znečištění vnitřního ovzduší by mohla dosáhnout nebezpečné hladiny. Jedna studie porovnávala nejvyšší úrovně znečištění vnitřního ovzduší při vaření jídla s těmi, které se vyskytují v některých z nejvíce znečištěných měst na světě, jako je například Dillí.
Největším nebezpečím jsou mikročástice
Zjistili, že tyto vysoké úrovně znečištění byly stejně špatné jako venkovní vzduch v některých z těchto měst. Ačkoli tyto vysoké úrovně znečištění byly naštěstí velmi krátkodobé, jedním ze způsobů, jak vaření obecně způsobuje znečištění vzduchu v interiéru, jsou mikročástice. Co to znamená? Že drobné částečky uvolněné při vaření se vznášejí ve vzduchu. Zahříváním jídla vznikají malé částečky věcí, jako je tuk, které poletují v ovzduší a poté se dostanou do vašich plic.
Usazování hluboko v dýchacích cestách
Jedním z těchto typů částic je PM 2,5. To jednoduše znamená, že se jedná o drobné částice o průměru menším než 2,5 mikronu. Abyste lépe porozuměli velikosti, mluvíme o částicích čtyřikrát menších než většina prachových částic. Protože jsou tak malé, mohou cestovat hluboko do dýchacích cest.
Vaření na plynovém sporáku také produkuje druh znečištění známý jako ultrajemné částice. Ty jsou ještě menší, jen 2 nanometry, což je 1000krát menší než PM 2,5. Částice uvolněné vařením se mohou lišit v závislosti na mnoha faktorech-teplotě, při které vaříte, typu nádobí, jaké používáte, nebo tuku či častosti míchání atd.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Psr.org, Npr.org