Pozitivní test na covid mezi dvěma termíny očkování. Co dělat, pokud se tak stane?

Jistě jste už zaznamenali, že u některých vakcín proti onemocnění covid-19 je potřeba mezi jednotlivými dávkami nějaký čas počkat. Co se ale může dít v tomto mezičase? Jsme chráněni nebo se můžeme nakazit koronavirem? Zde jsou odpovědi, které potřebujete vědět, chystáte-li se nechat očkovat.

Můžeme se nakazit mezi vakcínami?

Ano, rozhodně je možné onemocnět infekcí covid-19. Po prvních dávkách se sice můžete cítit nesmrtelně, je to pochopitelné, protože pro nás představují naději na návrat do normálního života, ovšem našemu imunitnímu systému nějaký čas trvá, než si začne budovat odezvu. Odborníci stále nemají úplně jasnou představu o tom, kolik ochrany lidé po první dávce mají. Současné studie naznačují, že jedna dávka vakcíny Pfizer je přibližně z 80% účinná v prevenci infekce covid-19 asi dva týdny po první injekci. Po druhé dávce již můžeme mluvit o zhruba 95% účinnosti. Je tedy dobře, když se stále chráníte mezi oběma termíny očkování, protože jste teprve uprostřed imunizačního procesu, nejste ještě zcela chráněni.

Ochrana před těžkým průběhem a smrtí

Výzkumníci a poskytovatelé zdravotní péče vám málokdy potvrdí, že cokoli, co se týká lidského zdraví a medicíny, je stoprocentní. Zdá se však, že tentokrát udělali výjimku a o první dávce vakcíny mluví jako o ochraně před hospitalizací nebo smrtí.

Můžeme získat druhou dávku vakcíny po nákaze COVID-19?

Pokud se nakazíte covid-19 mezi jednotlivými dávkami vakcín, i přesto je možné nechat se očkovat podruhé, ale časová osa bude pravděpodobně jiná. Nejdříve je důležité počkat, až tělo překoná akutní nemoc, protože to, co teď opravdu chcete, je dát svému imunitnímu systému nejlepší šanci reagovat na vakcínu. Jakmile budete mít povoleno opustit karanténu, můžete být očkováni podle plánu nebo co nejblíže původně stanovenému termínu druhé dávky. Nejvhodnější je získat druhé očkování do 30 dnů od příchodu příznaků.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Verywellhealth.com