Praskání, cvakání a pískání v uších. Příčinami může být řada zdravotních potíží

Cvakání, praskání, pískání a jiné zvuky můžete často slyšet ve svém uchu bez zjevného důvodu. Zpravidla se nemusí jednat o nic vážného, může to způsobovat vzduch, který se dostane do ucha, ale někdy tyto zvuky mohou být výsledky zablokovaných dutin, ušní infekce nebo jiného zdravotního problému. Pokud se u vás takové příznaky vyskytují často, navíc doprovázené zarudnutím, otokem a bolestí, příčinami mohou být následující problémy, u kterých se doporučuje navštívit svého lékaře.

Hromadění ušního mazu

Nejčastějším důvodem, proč slýcháváme podivné zvuky v uchu, například při polykání, je nahromaděný ušní maz, přírodní látka, která obsahuje odumřelé buňky a chrání ucho před vznikem infekce. Přestože je jeho funkce ochranná, někdy může zablokovat zvukový kanálek tak, že způsobí dočasnou ztrátu sluchu nebo podivné zvuky.

Ušní infekce

Budete mít pocit, jako kdyby vám v uchu něco poskakovalo. Infekce středního nebo vnějšího ucha může nastat tehdy, když bakterie nebo plíseň vniknou do ucha a rozmnožují se tam. Vznikne zánět a podráždění, bolest nebo svědění. Můžete pociťovat i zvýšený tlak v uších.

Zánět nosních dutin (sinusitida)

Neustálé bouchání a praskání v uchu mohou být důsledky zánětu nosních dutin, což znamená, že jsou vaše dýchací cesty naplněné hlenem a tím pádem zablokované. Stav má pak vliv na vaše uši, v kterých slyšíte praskání, pískání a klepání, jakmile smrkáte nebo polykáte. Tlak v uších se zvyšuje a narušuje váš sluch.

Tekutina v uchu

Praskání v jednom nebo obou uších může mít za vinu nahromaděná tekutina ve středních uchu. Zpravidla jde o infekci.

Porucha funkce Eustachovy trubice

Může způsobit praskání v uších. Zimou, zánětem nosních dutin, alergiemi nebo ušními infekcemi může být narušena funkce Eustachovy trubice, což způsobuje cinkání, zvonění nebo klepání v uších. Někteří lidé mluví i o lechtání v uchu. Rozhodně se jedná o situaci, ve které je lepší navštívit svého lékaře.

Porucha temporomandibulárního kloubu

Tento krkolomný název označuje dysfunkci čelistní kosti, která může ovlivnit naše uši tak, že v nich bude způsobovat klikání. Příznaky mohou být podobné jako u ušní infekce, ztráty sluchu a zvonění v uších. 

Cizí předmět ve zvukovodu

Drobný předmět nebo malý tvor v ušním kanálku může vyvolat zvláštní zvuky. Dokonce i vlasy uvízlé v ušním bubínku mohou vytvářet podivné zvuky ovlivněním vibrací.

Obrázky: Freepik