Kdy a jak provádět samovyšetření prsu. Každý měsíc si věnujte pár minut

Samovyšetření prsou je nezbytnou součástí péče o naše zdraví. Umožní vám včas odhalit znepokojující změny ve vašich prsou, které není radno brát na lehkou váhu. Nemusí se jednat o nic vážného, ale také je možnost, že v pravý čas odhalíte vývoj rakoviny ve vašem těle. Dnes se proto podíváme, kdy a jak takové samovyšetření prsou provádět.

Kdy je vhodné samovyšetření prsou?

Mělo by být prováděno každý měsíc po ukončení menstruace, prsa jsou méně citlivá a oteklá. Nejdříve je nutné, abyste první samovyšetření prsou provedla u svého gynekologa, abyste si byla jistá, že vše děláte správně. Poku si všimnete jakékoli léze či bulky nebo nezvyklého povrchu, nečekejte a ihned vyhledejte lékařskou pomoc.

Krok č. 1: Optická kontrola

Rozsviťte si lampu se silným světlem, svlékněte se a postavte před zrcadlo. Nejdříve se dívejte na obě prsa, prohlížejte si je důkladně a hledejte jakékoli změny, například otočenou bradavku dovnitř, vroubkovanou pokožku nebo vyrážku na kůži. Následně si dejte ruce v bok, spusťte ramen a vystrčte prsa ven. Znovu si je pečlivě prohlédněte. Nyní jemně stiskněte bradavky a sledujte, zdali neprodukují výtok.

Krok č. 2: Kontrola pomocí doteku

Lehněte si na záda, polštář pod levou lopatku a levou ruku pod šíji. Představte si nyní, že máte místo hrudi dva ciferníky hodin – jeden menší uvnitř většího. Zahajte vyšetření pravou rukou na 12 hodinách na vnějším, větším ciferníku. Po směru hodinových ručiček přejíždějte prsty po pokožce, dokud se nevrátíte k výchozímu bodu. Poté přesuňte prsty asi o 2,5 cm blíže k bradavce a opakujte stejný postup. Nezapomínejte také na podpaží, protože prsní tkáň se táhne až do těchto míst.

Obrázky: Pixabay