Chutě na sladké je velice těžké potlačit. Čím více se snažíme a oddalujeme kousnout si lahodné čokolády nebo sušenky, tím více si pak dopřejeme, když nastane čas, kdy se neudržíme. Někdy jsou naše touhy nezastavitelné a my tláskáme jednu dobrotu za druhou, ale přemýšleli jste vůbec někdy nad tím, co to znamená? Je to snad tak, že nutkání ke sladkostem je stejné jako drogová závislost?
Jak to vypadá, když vaše tělo touží po cukru?
Lidé na dietě mohou toužit po sladkostech více než obvykle, protože jich mají nedostatek. Pokud jste v dopoledních a odpoledních hodinách nesnědli dostatek potravin, které vám dodávají energii, může vaše tělo zatoužit po něčem nezdravém, jako jsou právě sladkosti, protože hledá rychlý přísun energie. Celozrnné potraviny a vláknina dodávají organismu energii mnohem déle.
Ovšem pro lidi, kteří mají vyváženou stravu a přesto mají neustálé chutě na sladké, to může být jakýsi návyk, kterého se nemohou zbavit. Výzkum ukázal, že konzumace cukru napodobuje vysoký obsah kokainu v těle. Konzumace cukru uvolňuje dopamin, hormon štěstí, což vysvětluje, proč na nás kyblík zmrzliny po rozchodu má takové terapeutické účinky.
Je tedy cukr stejně návykový jako kokain?
To záleží na definici slova „závislost“. Fyziologická závislost na cukru není stejná jako u kokainu, ale to neznamená, že cukr nemá návykové vlastnosti. Studie totiž ukázala, že dobrý pocit z konzumace cukru je ještě lepší a atraktivnější než účinky kokainu. Pro vystresované lidi trpící depresemi se mohou takové koláčky stát návykové.
Jak se vám dnešní článek líbil? Kolik cukru během dne sníte vy? Dejte nám vědět své zkušenosti do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.
Zdroj: womenworking.com