Přehlížené příznaky jaterního onemocnění NASH. Jednejte dokud je čas a předejděte fatálním následkům

Nealkoholické tukové onemocnění jater, nazývané také tukové onemocnění jater (NASH), je výsledkem hromadění tuku v játrech. Ve světě jde stále o málo známé onemocnění, které přitom postihuje více než 18 % populace. Nealkoholické tukové onemocnění jater, velmi časté u lidí s cukrovkou nebo nadváhou, může někdy zůstat utajeno a způsobit řadu komplikací. Tento přebytečný tuk nahromaděný ve filtračním orgánu může zvýšit riziko zdravotních potíží.

K tučnému onemocnění jater, když kapičky tuku dosáhnou jaterních buněk a hromadí se tam. Tento jev způsobuje zánět a poškození jater, která mohou po určitou dobu zůstat bez povšimnutí. Na rozdíl od tukového onemocnění jater, které je spojeno s přebytkem alkoholu v játrech, tukové onemocnění jater pochází z příjmu potravy jednotlivce. Dieta s vysokým obsahem tuku může způsobit vysokou hladinu triglyceridů v krvi a bude mít za následek nemocná játra.

Jaké jsou příčiny tohoto onemocnění?

Nealkoholické tukové onemocnění jater se týká hlavně lidí s obezitou nebo metabolickým syndromem. Ve skutečnosti může strava, která má příliš vysoký obsah kalorií a tuků, a nedostatek fyzické aktivity, způsobit, že je tělo odolné vůči inzulínu. Pokud je ovšem inzulinová rezistence vysoká, tento břišní tuk zaplavuje játra lipidy transportovanými portální žílou. Játra poté ukládají lipidy, které již tělo nedokáže eliminovat. Právě z tohoto důvodu jsou postiženi touto nemocí pacienti s cukrovkou a obezitou.

Rizika spojená s přebytečným ukládáním tuku v játrech

Šíření tohoto onemocnění znepokojuje lékaře po celém světě z jednoduchého důvodu. Je to proto, že může způsobit řadu zdravotních rizik. Nealkoholické tukové onemocnění jater zvyšuje riziko kardiovaskulárních příhod, cukrovky, ale také extrahepatální rakoviny. Toto onemocnění může také způsobit zánět jaterních buněk, který může vést k nekróze tkání.

Když dojde k onemocnění, léze na jaterních buňkách mohou tvořit fibrózu, která může vést až k cirhóze jater. Nemoc tedy může postupovat a vést až k vážným zdravotním komplikacím, jako je gastrointestinální krvácení, selhání jater nebo jaterní encefalitida. Navíc tento problém zvyšuje riziko rakoviny jater o 2 procenta ročně.

Příznaky tukového onemocnění jater

Onemocnění NASH je často považováno za asymptomatické a je obtížné jej zjistit. Právě z tohoto důvodu o něm mnoho lidí vůbec neví. V některých případech ovšem mohou nastat příznaky choroby, které signalizují tuto chorobu. Podle Mayo Clinic existují příznaky, které by vás měly upozornit. Podívejme se na nejčastější z nich.

Mezi základní příznaky patří neobvyklá únava a nesnesitelná bolest břicha. V pokročilejší fázi choroby se mohou objevit i další, mnohem závažnější příznaky. Objevit se může otok břicha (ascites). Ten je způsobem výsledkem hromadění tekutiny v membráně. Hepatomegalie nastane, když játra a slezina získají větší objem bez zjevného důvodu. Objevit se ale může také zčervenání dlaní rukou a žloutnutí kůže a očí, což přímo signalizuje selhávající játra.

Jak zabránit onemocnění jater?

Aby se zabránilo tomuto nebezpečnému onemocnění, zdá se, že zabírají základní opatření. Ztráta hmotnosti je klíčová, pokud máte nadváhu nebo trpíte obezitou. Změnit byste také měli svůj jídelníček a začlenit do něj zdravá jídla (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, luštěniny apod.) a pochopitelně také zařadit do každodenní rutiny pravidelný pohyb a cvičení.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Santeplusmag.com