Překvapivé návyky, které škodí vašemu srdci. Vyvarujte se jim a žijte déle

Návyky mohou být dobré nebo špatné. Dobré (cvičení, konzumace ovoce a zeleniny) jsou pochopitelně nezbytné nejen pro zdravé srdce, ale celé tělo i ducha. Na druhou stranu možná máte špatné zvyky, které mají neblahý vliv na vaše srdce, a přitom si možná myslíte, že se nejedná o nic hrozného.

Hodně se zlobíte

Všichni občas vidíme rudě. Hněv je ovšem ve skutečnosti jedním z nebezpečí pro naše tělo, které si dobrovolně do svého života přinášíme. Důvod je jednoduchý. Když jste naštvaní, váš nervový systém uvolňuje hormony, které zvyšují krevní tlak a srdeční frekvenci, což zvyšuje tlak na kardiovaskulární systém. Kromě toho dochází k zadržování tekutin, které mohou vést k vyššímu krevnímu tlaku a riziku cévní mozkové příhody. A zároveň oslabujete svůj imunitní systém.

Až příliš mnoho cvičíte

Možná to zní zvláštně, ale cvičení nemusí být pro zdraví jen dobré. Přetrénování může vést k nerovnováze hormonů, snížené imunitě, narušení metabolismu a nadměrnému stresu kardiovaskulárního systému. Cvičit byste rozhodně měli, ale pouze v rámci vlastních možností. Nezapomínejte se rozcvičit a dělejte vždy jen to, na co vaše tělo stačí. Nepřepínejte se, protože je to pro vaše tělo horší než lepší.

Špatná ústní hygiena

Zanedbávání péče o dásně je zlozvyk důvodů. Vede totiž k zánětu a infekci dásní, která je spojena se zvýšeným hromaděním aterosklerotického plaku. Lidé se závažným onemocněním dásní mají dvakrát vyšší pravděpodobnost vzniku vysokého krevního tlaku. Může se to zdát zvláštní, ale kromě potíží se zuby riskujete také problémy se srdcem.

Příliš mnoho spánku

Stejně jako cvičení, i spánek je pro zdraví těla velmi důležitý. Příliš časté a dlouhé spaní je ovšem pro srdce negativní. Přespání znamená, že máte v den, kdy jste vzhůru a aktivní, méně celkových hodin, což pro srdce není dobré, protože potřebuje dodržet své klasické procesy. Pro dospělého je ideální spát sedm až devět hodin denně. V této době proběhnou v těle všechny potřebné procesy, obnoví se energie a přitom si nebudete škodit.

Málo se socializujete

Během pandemie jsme se s tím potýkali všichni. Podle odborníků je ovšem izolace a osamělost jedním z faktorů, který škodí srdci. Lidé, kteří nejsou v pravidelném kontaktu s jinými lidmi, mají tendenci k úzkostem a depresím, což často vede k nezdravému chování, jako je nedostatek spánku, kouření, špatná strava a nedostatek fyzické aktivity. A právě tyto návyky jsou pro zdraví vašeho srdce, těla i duše velmi škodlivé. Dávejte si pozor na své zvyky a vše dělejte s mírou. To je nejlepší cesta k pevnému zdraví.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Livestrong.com