Díky analýze DNA se našly ostatky vojáka z války. Jeho rodina se tak dočká rozloučení po více jak 70 letech

Korejská válka byla v historii lidstva zničujícím obdobím, kdy došlo k vysokým ztrátám na životech. Během tří let jejího trvání zahynulo 36 574 Američanů a 8 200 bylo považováno za nezvěstné, ztracené nebo utopené v moři. Smutná realita nechala spoustu rodin bez možnosti pohřbení svých blízkých.

Nalezení ztracených ostatků

V srpnu 2018 Kim Čong-un a severokorejská vláda vrátili 55 přepravních boxů, jež údajně obsahovaly členy služeb USA zabitých v Koreji. Vláda Spojených států amerických poté zahájila dlouhý proces zjišťováníní DNA použitím různých technologií k identifikaci těchto lidských ostatků. Byla použita antropologická analýza a nepřímé důkazy ke stanovení totožnosti, a to pomocí zavedené analýzy DNA systému lékařských vyšetřovatelů ozbrojených sil.

Některé rodiny měly štěstí

Dne 2. července rodina armádního desátníka Richarda L. Hendersona Jr., kterému bylo pouhých 18 let, když opustil své rodné město Lansing v New Yorku, aby sloužil své zemi, obdržela zprávu, že jeho ostatky byly mezi těmi, které byly nedávno poslány ze Severní Koreje. Desátník Henderson byl údajně nezvěstný od 6. prosince 1950, kdy byla jeho jednotka napadena poblíž přehrady Chosin v Severní Koreji. Působil v 57. praporu polního dělostřelectva, 7. pěší divize.

Posmrtné ocenění

Richard bude poctěn pohřbem válečného hrdiny v jeho rodném městě. Rozloučení bylo stanoveno na 23. července 2021. Jistě se bude jednat o hořkosladký okamžik pro jeho rodinu a blízké.

Úvodní obrázek: JEONGHYEON NOH / Shutterstock, Zdroj: Littlethings.com