Vzduch v ložnici ovlivňuje kvalitu spánku. Přes noc otevřené okno jako nástroj pro vyspání dorůžova

Mohla by jednoduchá změna vašich spánkových návyků ovlivnit kvalitu odpočinku? Samozřejmě, tvrdí odborníci. Kvalita vzduchu je důležitá pro zajištění hlubokého a kvalitního spánku, proto odborníci z webu healthline.com doporučují spát s otevřeným oknem, je-li to alespoň trochu možné.

Vzduch v ložnici ovlivňuje kvalitu spánku

Obnova vzduchu v ložnici důležitá pro kvalitní spánek. Studie ukázala, že ti, kteří spali s otevřeným oknem, měli následně lepší výsledky nejen v kvalitě odpočinku, ale i v testech duševních schopností.

Vědci sledovali účastníky dva týdny. V prvním týdnu požádali dobrovolníky, aby spali tak, jak byli doposud zvyklí. Ve druhém týdnu byli ti, kteří spali se zavřenými dveřmi a oknem, vyzváni, aby je otevřeli, a ti, kteří je nechávali otevřené, byli požádáni, aby je zavřeli. Všichni účastníci měli na sobě spánkový sledovač, který měl za úkol odhalit změny spánku, které tato specifická úprava nočních návyků přinese.

Výsledky studie

Tato malá úprava samozřejmě výrazně změnila kvalitu vzduchu v ložnici účastníků. Studie si všimla toho, že když lidé spali s otevřeným oknem, zdálo se, že se jejich spánek zlepšil jak v délce trvání, tak v kvalitě, přičemž lidé uváděli, že se po dobrém spánku cítili mnohem spokojenější a více odpočinutí.

Ukázalo se také, že pocit ospalosti a únavy se druhý den snížil, přičemž 87 % lidí, kteří spali s otevřeným oknem, označilo svůj spánek za kvalitní, ve srovnání se 70 %, kde okno zůstalo přes noc zavřené.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: sleepfoundation.org, healthline.com