Prevence infarktu se bez změn životního stylu neobejde. Na určité zvyky musíte zapomenout

Srdeční onemocnění je jednou z hlavních příčin úmrtí po celém světě. Někteří jedinci spadají do skupiny se zvýšeným rizikem srdečního infarktu, proto by se měli mít na pozoru před veškerými nástrahami, které by onemocnění srdce mohly podpořit. Jedinci s rodinnou anamnézou srdečních onemocnění mají větší pravděpodobnost, že se u nich některá kardiovaskulární porucha vyvine. Proto by ve svém životě měli dodržovat určitá pravidla.

Rizikové faktory

Existují určité rizikové faktory, kterým by se lidé s předpokladem onemocnění srdce měli vyhýbat nebo si je kontrolovat. Například kouření, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, nadváha nebo obezita. Snížení těchto hlavních rizik může pomoci předejít příchodu srdečního infarktu.

Změna životního stylu

Změny životního stylu jsou první možnou obranou proti infarktu. Většina hlavních rizikových faktorů srdečních onemocnění nějakým způsobem souvisí s naším životním stylem, včetně obezity, krevního tlaku a hladiny cholesterolu. Proto je potřeba učinit pár změn, které nám mohou zachránit život.

Konec s kouřením

Kouření zavádí škodlivé chemikálie do krevního řečiště a je hlavním rizikovým faktorem pro koronární srdeční onemocnění, při němž se ve vašich tepnách hromadí tukové zásoby. U kouření je veliká šance, že jednoho dne dostanete infarkt, zvláště trpíte-li již nějakou srdeční chorobou. Pokud kouříte, skončete s tím.

Zapojte se do sportu

Cvičení je základním kamenem zdravého životního stylu, který zahrnuje jak aerobní, tak posilovací aktivity. Každý týden byste měli provádět 2,5 hodiny středně intenzivního aerobního cvičení. Pokud nechodíte do posilovny nebo neběháte, můžete se rozhodnout pro jiné aktivity, například rychlou chůzi.

Kromě toho byste měli zapojit také posilování svalů alespoň 2x týdně. Cviky by měly posilovat všechny velké svalové skupiny – nohy, paže, hrudník, ramena, břicho a boky.

Hlídejte si jídelníček

Alfa a omega celkového zdraví. Jezte více ovoce a zeleniny, a to každý den 5 menších porcí. Nezapomeňte zahrnout širokou škálu různých druhů a barev. Konzumujte obiloviny a luštěniny s vysokým obsahem vlákniny, vybírejte si libové maso a tučné ryby, získávejte zdravé tuky z ořechů, semínek a olejů, omezte sůl, eliminujte ze svého jídelníčku nezdravý tuk a přidané cukry a v neposlední řadě si dávejte pozor na míru alkoholu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Exquis.ro