Přežila španělskou chřipku, ve 107 letech překonala covid-19 a životem tančí vesele dál

Narodila se v září 1912, v roce, kdy se potopil Titanic. Ve svých šesti letech překonala španělskou chřipku a v loňském roce, těsně před 108. narozeninami, překonala covid-19. Anna Del Priore stále tancuje a těší se dobrému zdraví, dokonce do svých 100 let každý den ušla s pomocí chodítka přes kilometr, aby si dopřála oblíbenou kávu s přáteli v Mc Donald’s. Její vitalitu jí mohou závidět o polovinu mladší!

Květnová zpráva vyděsila rodinu

„Musíme Vám oznámit, že Vaše babička onemocněla COVID-19, v jejím věku nejsou prognózy příliš optimistické,“ tuto větu uslyšela vnučka Anny Del Priore Darlene Jasmine (66) v telefonu z pečovatelského domova Brighton Gardens v Middletownu v New Jersey.  Vitální, společenská a neskutečně optimistická Anna onemocněla novým typem koronaviru, na který v té době umírali mnohem mladší obyvatelé domovů po celých Spojených státech.

V srpnu už zase tančila

„Tenhle virus ji zabije!“ pomyslela si Darlene, ale pořád doufala. Babička trpěla horečkami, nejedla, ale stále nebyla ve stavu, kdy by potřebovala plicní ventilátor. Z tohoto důvodu se vedení pečovatelského domova rozhodlo, že ji nepřesune do nemocnice, ale ponechá ve svém prostředí a postará se o ni, jak nejlépe svedou. A podařilo se, už během letních měsíců se pomalu vrátila ke svým obvyklým činnostem a v srpnu na oslavu překonání onemocnění zase tančila a šla si zaplavat. Její dvě nejoblíbenější aktivity, i když tanec byl a je její srdeční záležitostí po celý život.

„Ještě není konec!“

„Cítím se výborně a chci poděkovat Bohu, že mě ještě nechal žít,“ dodala Anna, která nezapře energickou povahu. Když jí bylo 6 let, překonala španělskou chřipku stejně jako její sestra Helen Guzzone z Queensu z New Yorku. Ta mimochodem překonala taktéž obě onemocnění a obě se shledaly u příležitosti 108. narozenin, na kterých si spolu zatancovaly. Anna doslova miluje život a jak sama říká, „ještě není konec“.

Pohyb a zdravá strava celý život

Jak zdůrazňuje vnučka, nejde jen o genetickou dlouhověkost, ale o zdravý způsob života, který prokázal zázračné účinky. Především se celý život hýbala, doslova jej protančila a dodržovala vždy zdravý jídelníček. „Jako malá jsem s ní chodila do Brooklynu do pekárny a obchodu s potravinami, babička pak vařila jednoduchá středomořská jídla s množstvím olivového oleje a zeleniny, doplňovala je ovocem a ořechy. Vše sama připravovala a nikdy by nejedla polotovary,“ dodává Darlene.

Ve stylu tanga

Anna vyrůstala v Brooklynu v New Yorku, její rodiče byli oba neslyšící a měla pět sourozenců. Osudovým jí byl její muž, Frank Del Priore, profesionální tanečník tanga. Velkou lásku potvrzovali dnes a denně tancem a doslova spolu protančili život. Také, jak přiznává Darlene, babička nikdy nechtěla řešit malichernosti, jednoduše se nad ně povznesla, protože nemělo smysl se podle ní „zabývat zbytečnostmi“. I tento její nadhled jí pomohl přežít vše. A nejen, že tančí dodnes, ale donedávna každý den chodila přes kilometr do kavárny Mc Donald’s, aby si užila svůj šálek kávy s přáteli.

„Nezpomalím až do své smrti!“

Sama Anna říká, že nezpomalí až do své smrti, s radostí v očích a neskutečnou láskou vzpomíná, jak tančili s Frankem na vystoupeních po New Yorku nebo na Coney Island. Vzpomínky na velké taneční sály plné energických, společenských a veselých lidí jsou pro ni dodnes motorem a rozhodně nemá v plánu brzdit. Jak sama říká, „není důvod“.

Je inspirací pro všechny obyvatele

Anna Del Priore stále žije v pečovatelském domě Brighton Gardens, a jak zdůrazňuje koordinátorka péče Laury Halle „je pro všechny velkou inspirací“. Navíc Anna na svůj věk vůbec nemyslí, ráda se směje a dokáže vždy potěšit ostatní obyvatele domova. A má pro ostatní nějakou radu na dlouhověkost? „Radost ze života, upřímnost, víra v Boha a pálivé papričky!“

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Today.com