Při dlouhodobém používání nosních sprejů hrozí závislost a s ní spojené potíže. Pozor byste si měli dát na několik látek

Ucpaný nos je velice nepříjemný. Přestože nás nic nebolí, nemůžeme vykonávat naše každodenní aktivity na 100%. Špatně se nám dýchá a hlavně spánek nestojí za nic. Nosní sprej nám může poskytnout potřebnou úlevu, ovšem, jak se zdá, můžeme se na těchto prostředcích stát závislými. Naštěstí existují alternativní látky, které nemají takové návykové účinky.

Sprej do nosu

Nosní sprej zpravidla používáme při nachlazení nebo zánětu dutin, abychom se zbavili ucpaného nosu a mohlo se nám lépe dýchat. Spreje do nosu jsou volně dostupné v lékárnách nebo i supermarketech a existuje spousta různých typů. Vzhledem k jeho bezproblémovému získání se v domácí lékárně může zdát jako neškodný lék, ale ve skutečnosti se na něm můžete stát závislými.

Návykové látky

Ne každý druh nosního spreje způsobuje závislost. Týká se to především nosních sprejů nebo kapek obsahujících účinnou látku xylometazolin nebo oxymetazolin v nosních sprejích značek Otrivin nebo Nasivin, které jednoduše zakoupíte v lékárně. Tyto látky zajišťují, že se otok sliznic v nose zmenšuje, což usnadňuje dýchání. Pokud ale nosní sprej používáte déle než týden, může to ve skutečnosti způsobit ucpaný nos, protože se otok sliznic vrátí mnohem prudčeji.

Přesný důvod odborníci neví

Odborníci si zatím přesně nejsou jistí, proč tomu tak je, ale vědí, že to může mít nepříjemné následky. Vzhledem k tomu, že jsou sliznice opět oteklé, sáhneme rychleji po nosním spreji. Je to začarovaný kruh ucpaného nosu a užívání nosního spreje. Z dlouhodobého hlediska to může mít závažné důsledky pro zdraví nosu, jako jsou například odřeniny v nosní sliznici. Může se u vás projevit chronická zánětlivá reakce, která je nejen bolestivá, ale také se můžete stát náchylnějším k bakteriím a virům.

Alternativy nosního spreje

Existuje také řada alternativ nosního spreje, které nejsou návykové. V prodeji jsou i varianty na bázi fyziologického roztoku, jež obsahují obyčejnou sůl, která uvolní hlen. Můžete také použít nosní sprchu pro vypláchnutí nosu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Rtlnieuws.nl