Používání sociálních sítí se v našem světě stalo tak rozšířeným, že dosáhlo úrovně, kterou ani sami jejich tvůrci neočekávali. To přispělo především k tomu, že máme své mobilní telefony neustále přilepené k ruce, abychom nepropásli nejnovější příspěvky od našich “přátel”. Tím se také otevřela cesta k celé řadě nových onemocnění souvisejících s užíváním mobilních telefonů. Jedním z nich je i “selfie zápěstí”.
Co je to “selfie zápěstí”?
Jedná se o formu syndromu karpálního tunelu, jenž je výsledkem nadměrného ohýbání zápěstí nebo držení telefonu po dlouhou dobu. Při pokusu o získání toho nejlepšího snímku máme tendenci ohýbat zápěstí dovnitř, což není jeho přirozená poloha. Opakované provádění této akce může způsobit novou formu syndromu karpálního tunelu nebo zhoršit jeho příznaky.
Příznaky “selfie zápěstí”
Příznaky tohoto stavu se obvykle objevují pomalu a postupně se zhoršují. Zpočátku můžete cítit pálení, necitlivost, mravenčení nebo bolest v prstech kromě malíčku. Takové pocity mohou cestovat až do předloktí. Příznaky se nejčastěji projevují v noci, protože většina lidí spí s ohnutým zápěstím, což vytváří tlak na střední nerv. Při zhoršování syndromu karpálního tunelu můžete pociťovat problémy i během dne při běžných činnostech, jako je čtení novin nebo řízení auta. Schopnost sevřít pěst se bude zhoršovat, až můžete začít věci upouštět na zem. V nejhorším případě ztratíte schopnost rozlišovat mezi horkým a studeným povrchem.
Jak se “selfie zápěstí” vyhnout?
Lékaři doporučují dělat si přestávky a přepínat mezi různými úkoly, aby se zabránilo vzniku syndromu karpálního tunelu. Rovněž byste se měli vyhnout dlouhodobému držení telefonu. Pokud máte pocit, že trpíte tímto onemocněním, navštivte svého lékaře, který zjistí, jaké řešení je pro vás nejlepší.
Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál užitečný, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.
Zdroj: womenworking.com