Příčiny dehydratace organismu i přes dostatečné pití vody

Asi nikdo vás nemusí upozorňovat na to, že je potřeba pít dostatek čisté vody každý den. Je však možné, že i přesto, že pitný režim dodržujete, jste stále dehydratovaní. Jak je to možné a co s tím můžete udělat?

Dehydratace

Jak vůbec poznáte, že je váš organismus dehydratovaný? Existuje řada příznaků, například vaše moč může mít velmi tmavou barvu. Také špatný dech nebo neschopnost produkovat pot. Níže vám uvádíme možné důvody, proč se cítíte stále dehydratovaní i přesto, že pijete dostatek čisté vody.

Nepijete průběžně během dne

Vypít osm sklenic za den by mělo stačit k tomu, aby byl váš organismus hydratovaný. Ovšem nefunguje to správně, pokud si pití nerozdělíte na celý den. Někdo například vypije litr vody za hodinu, ale po zbytek dne nic. Pijte průběžně po celý den, i když nemáte žízeň.

Nemáte dostatek elektrolytů

K přenosu tekutin do vašich buněk jsou potřebné elektrolyty, tím máme na mysli sodík, chlorid, hořčík a draslík. Vaše ledviny na elektrolyty spoléhají, pomáhají totiž vašemu tělu zadržovat vodu, což znamená, že pokud nemáte dostatečný příjem elektrolytů, tekutiny, které vypijete během dne, projdou skrze vás. Snadné řešení – pijte častěji kokosovou vodu, ta je plná elektrolytů.

Trpíte cukrovkou

Nadměrná žízeň doprovázená dehydratací může být příznakem nediagnostikované cukrovky. Vaše tělo se v danou chvíli snaží vypudit cukr, takže musíte častěji chodit na toaletu, což vede k dehydrataci.

Pijete špatné nápoje

Některé nápoje mohou ve skutečnosti způsobovat dehydrataci. Příkladem toho jsou tekutiny obsahující kofein, proto se je snažte omezit.

Obrázky: Freepik