Příčiny skoliózy, jak ji rozpoznat a jak ji léčit

Skolióza je charakterizována abnormálním tvarem páteře většinou připomínající písmeno „C“ nebo „S“. Takový stav má velmi negativní vedlejší účinky na další části kostry a některé orgány. Přesto, že se vyvíjí spíše v období puberty, není žádnou výjimkou ani u dospělých, a to především v důsledku stárnutí. V takovém případě mluvíme o degenerativní skolióze. Nenechte se zmást, pokud trpíte bolestmi zad, je totiž dost možné, že i vy trpíte skoliózou. Nastudujte si proto následující příznaky, abyste mohli zasáhnout včas.

Nervová bolest

Jelikož se anatomie páteře během skoliózy mění, vyvíjí tlak na nervové zakončení, což způsobuje ostrou, vystřelující bolest do nohy, jež je spojená s mravenčením nebo slabostí nohy a chodidla.

Nepřirozené držení těla

Nejúčinnějším způsobem, jak zjistit, zdali trpíte skoliózou, je pozorovat nejen svá záda, ale i jiné části těla. V důsledku rotace páteře se mění celé vaše tělo, například jedno žebro je posazené výše než druhé, máte nestejnoměrné boky, jednu vyčnívající lopatku, hlavu mimo střed těla nebo jednu nohu kratší než druhou.

 

Nesedí vám oblečení

Jelikož jsou ramena nebo boky nerovnoměrné, můžete na svém oblečení pozorovat, že je jeden rukáv či nohavice na jedné straně delší než na druhé.

Problémy s dýcháním

Zkroucení páteře způsobuje rotaci žeber a tento posun, i když jen nepatrný, vyvíjí tlak na naše plíce. Dýchání je tím omezené a my můžeme trpět dušností, zejména při usínání nebo cvičení.

Kostní ostruhy

Kostní ostruhy se tvoří na konci kloubů a představují tvrdé hrbolky. Objevit se mohou také na vaší páteři a způsobovat bolesti zad nebo křeče.

Možnosti léčby

  • Fyzioterapie – nejčastější a nejšetrnější forma léčby
  • Nošení korzetu
  • Operace

Jak se vám dnešní článek líbil? Znáte někoho se skoliózou? Neváhejte informovat také své přátele nebo rodinu prostřednictvím sdílení tohoto článku.

Zdroj: womenworking.com