Přírodní zbraně na boj se zácpou. Nejlépe fungují potraviny vysokým obsahem vlákniny

Trpíte bolestmi břicha, křečemi, nadýmáním a máte pocit, že za chvíli explodujete? Dle všeho vás trápí zácpa. Často se vyskytuje u lidí, kteří mají sedavé zaměstnání a moc se nepohybují. Funkce střev je tak zpomalena a může přijít zácpa. Než si zajdete pro léky do lékárny, zkuste následující domácí metody, jak zácpu zažehnat a podpořit trávení. Zpravidla se jedná o potraviny s vysokým obsahem vlákniny.

Psyllium

Psyllium má nejen vysoký obsah vlákniny, ale také projímavé účinky. Obsahuje takzvané slizové látky, které ve střevech bobtnají a stimulují trávení. Stolice se tak změkčí a zácpa uvolní. Namočte proto 4 čajové lžičky Psyllia do 200 ml vody a nechte 5 minut působit. Poté vypijte. Je také důležité dodržovat pitný režim, nezapomínejte vypít alespoň 1,5 litru vody denně.

Kysané zelí

Kysané zelí obsahuje bakterie, jež stimulují trávení, odstraňují zácpu a mají pozitivní vliv na střevní flóru. Je-li funkce střev narušena, například po užívání antibiotik, obraťte se na zelí. Kromě něho můžete také zkusit 50 ml zelné šťávy s trochou medu.

Glauberova sůl

Velice účinný domácí prostředek pro úlevu od zácpy je Glauberova sůl. Rozpusťte 20 ml soli ve 300 ml vlažné vody a vypijte. Je důležité, abyste dodržovali pokyny lékařů a lékárníků. Glauberova sůl má silné projímavé účinky, které přicházejí rychle a trvají do doby, než bude střevo zcela prázdné.

Sušené švestky

Sušené ovoce je jemným domácím lékem proti zácpě. Vysoký podíl vlákniny stimuluje trávení a látky bobtnající ve střevech zjemňují stolici. Sušené švestky, fíky nebo meruňky jsou zvláště účinné, necháte-li je přes noc namočené ve vodě.

Jablečná šťáva

Přirozeně kalný jablečný džus také může pomoci zmírnit zácpu. Obsahuje totiž fermentační látky, o nichž je dobře známo, že mají laxativní (projímavé) účinky. Stačí vypít sklenici džusu každý den a máte vystaráno. 

Káva

Ranní káva probudí nejen vás, ale i vaše střeva. Za to je zodpovědný kofein. Pokud máte problém dojít si ráno na toaletu, šálek kávy všechno spraví.

Pitný režim

V dnešním uspěchaném světě často zapomínáme pít. Nedostatek tekutin může zácpu jak vytvořit, tak i zhoršit. Soustřeďte se na to, že vypijete alespoň 1,5 litru vody denně.

Obrázky: Pixabay