Jdete spát a nemůžete usnout, protože vás trápí zvláštní pocit v nohách? Nebo sedíte pohodlně v křesle a vaše nohy dávají jasně najevo, že potřebují pohyb? Pokud jste na obě otázky odpověděli kladně, je dost možné, že trpíte syndromem neklidných nohou.
Syndrom neklidných nohou
Syndrom neklidných nohou (RLS) je charakterizován nutkáním pohybovat nohama, často doprovázeným pocitem brnění nebo necitlivosti. Ve skutečnosti je to pocit, který je těžké popsat slovy. Pocit, který se obvykle objevuje při večerním odpočinku, když už jsme v posteli, a odezní, když dáme nohy do pohybu. Odhaduje se, že se syndromem neklidných nohou bojuje až 10 % populace a častěji postihuje ženy než muže.
Porucha a příčina syndromu neklidných nohou
Existují 2 typy syndromu neklidných nohou – primární a sekundární. Primární se objevuje kolem 20. roku života a s věkem zesiluje na intenzitě. Je geneticky podmíněn a téměř v 50 % případů je dědičný. Sekundární charakter RLS je nejčastěji důsledkem nedostatku železa, selhání ledvin, cukrovky nebo užívání antidepresiv či antipsychotik. Ovšem i přes tato zjištění zůstává příčina syndromu neklidných nohou neznámá. K dnešnímu dni byli vědci schopni pouze určit, že důvod by se neměl hledat na psychologickém základě.
Příznaky syndromu neklidných nohou
Jak již bylo zmíněno, příznaky jsou obtížně popsatelné. Zhoršují se především večer a v noci, ale mohou se objevit i ve dne, zejména při delším setrvání v jedné poloze. Bývají různě označovány jako necitlivost, mravenčení nebo svědění. Zvláštní pocit v nohách může způsobit, že se v noci probudíte. Člověk potýkající se se syndromem neklidných nohou se v této době začíná ohýbat, rovnat nohy, přetáčet se ze strany na stranu a někdy je kvůli sílícímu příznaku nucen vstát a protáhnout se, aby problém zmizel.
Stojí za zmínku, že syndrom neklidných nohou je diagnostikován až na základě rozhovoru s pacientem a jím popsaných příznaků. Neexistuje žádné vyšetření nebo test, který by umožnil rozpoznat a potvrdit přítomnost onemocnění.
Léčba syndromu neklidných nohou
Délka léčby a její intenzita závisí na závažnosti a frekvenci příznaků. Jako nejúčinnější se v léčbě syndromu neklidných nohou jeví preparáty s levodopou nebo jinou látkou ze skupiny agonistů dopaminu, opioidy nebo léky ze skupiny benzodiazepinů.
Nejprve byste si však měli zkontrolovat hladinu železa v těle, protože jeho nedostatek velmi často doprovází syndrom neklidných nohou. Lidé bojující s RLS by si také měli zavést návyky, které mohou pomoci snížit dopad nemoci na každodenní život. Patří sem např. správná spánková hygiena nebo vyhýbání se kávě, alkoholu či odvykání nikotinu. Některým lidem pomáhá jízda na kole, jóga, plavání nebo masáže.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: healthline.com