Lymfocytóza není banalita, nad kterou lze mávnout rukou. Tento stav ukazuje na závažný problém ve vašem těle

Lymfocytóza je stav, který nastává, když imunitní systém bojuje s infekcí nebo nemocí. Poté se počet bílých krvinek zvyšuje. I když tomu nelze zabránit, lymfocytózu lze léčit tak, že vyřešíme původní příčinu. K lymfocytóze dochází, když se namnoží lymfocyty (podtyp bílých krvinek). Ty jsou součástí imunitního systému a aktivují se v boji proti infekcím.

Co způsobuje zvýšení lymfocytů?

Mnoho zdravotních stavů může způsobit lymfocytózu. Vysoká hladina lymfocytů v krvi naznačuje, že vaše tělo prochází infekcí nebo jiným zánětlivým stavem. Dočasně zvýšené lymfocyty jsou většinou normálním projevem imunitního systému. Někdy jsou hladiny lymfocytů zvýšené kvůli závažnému stavu, jako je například leukémie.

Váš lékař může nařídit specifické diagnostické testy

Které pomohou určit příčinu lymfocytózy. Tyto testy mohou zahrnovat laboratorní testy k vyloučení infekcí nebo testy, které kontrolují jiné tkáně a orgány v těle, jako je biopsie kostní dřeně.

Jaké jsou příznaky lymfocytózy?

Lymfocytóza sama o sobě nemá žádné příznaky. Lékař diagnostikuje lymfocytózu kompletním krevním testem, který ukazuje nárůst bílých krvinek s vyšším než normálním počtem lymfocytů. Lékař může použít také jiné diagnostické krevní testy, jako je průtoková cytometrie.

Jak tento stav léčit?

Základní metodou je vypořádat se s původní příčinou. Lymfocytóza obvykle zmizí, když se základní stav zlepší. Lymfocytóza ukazuje, že máte nebo jste měli infekci. V některých případech to znamená, že vaše tělo bojuje s virovou infekcí. V jiných případech mohou být zvýšené lymfocyty jedním z prvních příznaků určitých typů rakoviny krve, jako je chronická lymfocytární leukémie, což je nejčastější typ leukémie pozorovaný u dospělých. K vyloučení dalších zdravotních problémů a ​​stanovení definitivní diagnózy jsou obvykle zapotřebí další testy.

Jak zabránit lymfocytóze?

Není žádný způsob, jak zabránit lymfocytóze. Riziko virové infekce můžete snížit takto:

  • Myjte si často a důkladně ruce mýdlem a vodou
  • Vyhněte se přímému kontaktu s nemocnými lidmi
  • Vyhněte se sdílení osobních věcí s nemocnými lidmi
  • Dezinfikujte často používané povrchy a předměty

Jaká je prognóza, pokud se ukáže, že mám zvýšené lymfocyty?

Lymfocytóza obvykle odezní po léčbě nemoci, která způsobila zvýšení bílých krvinek. K lékaři určitě jděte, pokud máte přetrvávající infekci nebo se u vás objevují chronické příznaky, které se postupem času zhoršují. Kompletní lékařská prohlídka určí, zda máte lymfocytózu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Clevelandclinic.org