Trend jménem kolagen: Marketingový tah nebo nás mohou doplňky stravy skutečně zbavit vrásek

Kolagen je stále častěji označován jako všelék, který udržuje vaši pokožku mladou, pevnou a bez vrásek. Je obsažen v potravinách, ale stále častěji se objevuje i jako složka v krémech, doplňcích stravy, pilulkách a dokonce i v kávě. Jak dobře funguje a je skutečně kolagen tak přírodní?

Co je kolagen?

Kolagen, ve skutečnosti bílkovina, je známá jako klíč k pevné pokožce. Je to proto, že naši kůži tvoří z 80% právě tato látka. Tato bílkovina udržuje naši pokožku pružnou, proto je také „bez vrásek“. Kolagen je obsažen v našich kostech, svalech, kloubech i šlachách. Čím jsme starší, tím méně kolagenu naše tělo přirozeně produkuje. Toho si pak všimnete nejen na kůži, ale také u vašich kloubů a svalů.

Pilulky, doplňky stravy a káva

Používání kolagenu, aby byla vaše pokožka napnutá a vy zpomalili proces stárnutí, tedy zní velmi logicky. Není divu, že krémy proti vráskám se stále hojně používají. Nyní se ale objevil další trend, a sice pilulky, doplňky stravy a káva, v nichž je obsažen kolagen vyrobený ze zvířecí kůže nebo drobů. Nenechte se zmást „rostlinným“ kolagenem, protože ten neexistuje.

Kolagen v potravinách

Spousta odborníků doporučuje namísto krémů zvýšenou konzumaci potravin s vysokým obsahem kolagenu, protože krémy tak dobře neproniknou do pokožky. Pokud si připravujete zdravou a pestrou stravu, už tak máte kolagenu dostatek. Je obsažen především v potravinách, jako je hovězí vývar a ryby (makrela, sardinky).

Opalovací krém

Přestože má kolagen pozitivní účinky na naši pleť, jedná se i o určitý marketingový tah. Zatím žádná studie totiž neprokázala, že by se měl trvalé účinky proti vráskám. Pozitivní výsledky jsou vždy jen dočasné, důvodem je především to, že se kolagen v kůži váže s vodou. Nejlepším krémem proti vráskám zůstává opalovací krém.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gezondnu.nl