Příznaky naznačující, že jste prodělali COVID-19, aniž byste o tom vůbec věděli

COVID-19 je zrádným virem především ze dvou důvodů – rychle se šíří a spousta nakažených nevykazuje téměř žádné příznaky, maximálně se u nich projevují známky mírné chřipky nebo lehkého nachlazení. Tito lidé většinou nejsou umístěni do karantény a infekcí projdou zcela nevědomky. Samozřejmě není možné na 100% určit, zdali vaše malátnost poslední měsíc znamenala onemocnění virem COVID-19 už jen proto, že jeho příznaky lze obtížně odlišit od tradičních symptomů nachlazení. Pokud ale víte, že jste byli v blízkosti nakaženého člověka nebo jste se zrovna vrátili z nebezpečné země, na základě následujících příznaků je dost možné, že už máte koronavirus za sebou, aniž byste to vůbec tušili.

Zhoršení chuti a čichu

Jedním z nejcharakterističtějších příznaků COVID-19 je zhoršení čichového a chuťového vnímání. Někteří těmito problémy trpěli dokonce i několik měsíců. Přestože se jedná o známky i jiných onemocnění, například nachlazení, infekce dutin i alergie, které mohou výrazně snížit čich i chuť, pokud se s problémem potýkáte delší dobu, je pravděpodobné, že se jedná o vedlejší účinky koronavirové infekce.

Ztráta vlasů

Několik pacientů si po zotavení z COVID-19 stěžovalo na výraznou ztrátu vlasů. Po každém česání či mytí vlasů jim zůstal hustý chomáč. Samo o sobě to nemusí nutně znamenat přímé onemocnění COVID-19, u některých lidí se může jednat o příznak spojený se stresem v důsledku epidemie nebo jednostranné stravy v období karantény. Pokud jste ale prošli i dalšími zmíněnými symptomy, je možné, že ztráta vlasů u vás propukla na základě koronaviru.

Dušnost

Spousta pacientů s COVID-19 má potíže s chůzí do schodů i měsíce po uzdravení nebo často lapá po dechu i při kratším popoběhnutí na autobusovou zastávku. Pokud to u vás není zvykem, až nyní jste zaznamenali u sebe podobné potíže s dýcháním i přesto, že jste nijak nezměnili svůj životní styl, je pravděpodobné, že vaše tělo napadla koronavirová infekce.

Dlouhodobý kašel

Kašel, který trvá týdny nebo dokonce měsíce, je celkem jasným příznakem koronaviru. Většina pacientů, kteří prošli virem COVID-19, uvádí suchý kašel, jenž přetrvává po dobu 2-3 týdnů po pozitivním testu.

Neustálá únava

Chronická únava je jedním z nejčastěji vnímaných doznívajícíh příznaků u lidí, kteří se zotavují z COVID.19. Podle výzkumu se 53% pacientů cítilo vyčerpaných i dva měsíce po pozitivním testu.

Obrázky: Freepik