Nebezpečí u nás doma. Zdánlivě neškodné předměty, které mají negativní vliv na naše zdraví

Veškeré produkty vědeckého a technologického pokroku výrazně zjednodušují život moderního člověka a tím mu pomáhají získávat více volného času na další aktivity. Ovšem některé z těchto skvělých, život usnadňujících vynálezů nemusejí být zrovna užitečné pro naše zdraví. Sestavili jsem pro vás seznam věcí vyskytující se v každé domácnosti, jež mohou být pro lidské tělo škodlivé.

Nepřilnavé pánve

Poškození povrchu nebo zahřátí na více než 230 stupňů bude mít za následek uvolňování toxických látek, jejichž hromadění v těle zvyšuje riziko rakoviny a dalších nemocí. Pokud je nepřilnavý povrch poškozený, pánev nepoužívejte.

Antibakteriální mýdlo

Jendou ze složek antibakteriálního mýdla je triclosan, který dle vědců může být velice škodlivý pro naše zdraví. Tato látka může způsobit snížení imunity, poškození hormonální rovnováhy, zvýšené riziko alergií a rakoviny a zhoršení funkce svalů. Kromě toho všeho může triclosan způsobit šíření bakterií rezistentních na antibiotika. Zároveň se potvrdilo, že obyčejné mýdlo není o nic horší než antibakteriální, takže se jedná jen o marketingový trik.

Osvěžovače vzduchu

Osvěžovače vzduchu mohou obsahovat velké množství nebezpečných látek – fenoly, ftaláty, formaldehyd, dusitan sodný, benzoát sodný a spoustu dalších. V uzavřené nevětrané místnosti tyto toxické látky snadno vstoupí do lidského těla skrze pokožku a plíce.

Laserové tiskárny

Laserová tiskárna uvolňuje do vzduchu malé částice toneru. Složení tohoto prášku zahrnuje kromě jiného i těžké kovy – fenoly, toluen, benzen, styren a organotin. Člověk, který čeká u laserové tiskárny, až vykoná svou práci, přirozeně vdechuje tyto neviditelné částice a riskuje rozvoj různých nemocí.

Plastová prkénka na krájení

Nože velice rychle poškodí povrch plastových desek, tím pádem se částice z plastu dostanou do jídla a bakterie se hromadí ve škrábancích. Raději používejte kvalitní dřevěné nebo skleněné krájecí desky.

Obrázky: Pixabay