Virus opičích neštovic přináší nové příznaky, které nejsou v lékařské literatuře zaznamenány

Jen co se uklidnila situace kolem koronaviru, přišel další virus – opičí neštovice. Příznaky, které způsobuje, se liší od příznaků předchozích epidemií. Britští vědci uvádějí, že u pacientů infikovaných virem, který způsobuje opičí neštovice, se často rozvinou příznaky, které se liší od těch dříve známých.

Zcela nové příznaky opičích neštovic

Pečlivým prozkoumáním klinického obrazu téměř 200 jejich krajanů zjistili, že mnozí měli symptomy, které nejsou v lékařské literatuře zmíněny. Téměř polovina měla naopak pouze kožní projevy, což je proti kritériím pro diagnostiku onemocnění. Bolest v konečníku a otok penisu jsou dva z příznaků, které vědci popisují jako odlišné.

Velká Británie byla nejvíce postižena

Británie je jednou ze zemí světa, která byla opičími neštovicemi obzvláště postižena. Podle nejnovější zprávy Britského úřadu pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) bylo do 28. července 2022 potvrzeno 2 469 případů. Došlo také k dalším 77 pravděpodobným incidentům. Nejvíce případů (1 778) bylo hlášeno v Londýně.

Kožní léze a oteklé mandle

Nové poznatky jsou publikovány v lékařském časopise BMJ. Jak vědci píší, izolované kožní léze a oteklé mandle jsou také příznaky onemocnění, které nebyly hlášeny v předchozích ohniscích. Studie byla založena na prvních 197 pacientech s opičími neštovicemi, kteří byli doporučeni k léčbě u specifické ošetřovatelské skupiny v jižním Londýně. Jejich průměrný věk byl 38 let. Všichni byli muži. 196 z nich uvedlo, že mají sex s muži.

Téměř každý měl kožní léze (vyrážku). U více než poloviny (56,3 %) byly vyrážky lokalizovány v oblasti genitálií. Ve 4 z 10 (41,6 %) byly lokalizovány v perianální oblasti. Avšak pouze 170 (86,3 %) mělo systémové příznaky. Nejčastěji to byly:

  • Horečka
  • Lymfadenopatie
  • Bolesti svalů

Navíc mnoho pacientů s opičími neštovicemi také hlásilo příznaky, které nebyly dříve známy, zejména:

  • Bolest v anální oblasti
  • Bolesti v krku
  • Léze na ústní sliznici
  • Oteklé mandle
  • Otok penisu

Ve skutečnosti byly otok penisu a bolest v konečníku nejčastějšími indikacemi pro přijetí do nemocnice.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: News-medical.net, Clevelandclinic.org