Karcinom močového měchýře je typem rakoviny, o kterém se málokdy mluví. Plíživé příznaky, které muži i ženy často přehlížejí

Rakovina močového měchýře se objevuje, když v těle existují abnormální rakovinné buňky, které rostou ve výstelce močového měchýře. Dříve nebo později tyto buňky začnou ovlivňovat funkci močového měchýře a mohou se bohužel také rozšířit do okolních orgánů. Rakovina močového měchýře je bohužel čtvrtou nejčastější rakovinou u mužů a vyskytuje se třikrát více u mužů než u žen.

Existují dva typy

Lékaři se setkávají se dvěma variantami této nemoci. První je neinvazivní rakovina močového měchýře. Jde o stav, kdy se rakovinné buňky nacházejí ve výstelce, ale nepronikly do stěny močového měchýře. Jedná se o rané stadium onemocnění a představuje celých 70 – 75 procent diagnóz. To je dobrá zpráva, protože čím dříve se nemoc odhalí, tím dříve se může začít s léčbou a díky tomu je pochopitelně také mnohem vyšší šance na uzdravení.

Druhou variantou je myosyntetická rakovina močového měchýře

V této fázi již rakovina napadne stěnu močového měchýře. Jde o pokročilé stadium nemoci a představuje zbylých 25 – 30 procent diagnóz. U každého se onemocnění rozvíjí jinou rychlostí. V některých případech se může myofasciální rakovina rozšířit do okolních orgánů nebo dokonce do jiných částí těla. To je nejhorší možný scénář, který se naštěstí neděje příliš často, ale dojít k tomu může.

Příznaky

Prvním obvyklým příznakem, který rozhodně nepřehlédnete, je krev v moči (hematurie). Někdy se objeví jasně viditelná krev, která pacienta přiměje okamžitě navštívit lékaře. V jiných případech ale může jít o malé množství, které mohou odhalit pouze krevní testy. Dobrou zprávou je, že to mohou odhalit i rutinní krevní testy, díky čemuž se tento příznak odhalí obvykle velmi brzy. Další příznaky dráždivého močení mohou být také spojeny s rakovinou. Spojeny ale mohou být také s infekcí močových cest nebo benigní hyperplazií prostaty:

  • Bolest při močení
  • Pocit pálení
  • Časté močení
  • Neúplné vyprázdnění močového měchýře

Přítomnost jednoho nebo více z těchto příznaků rozhodně ihned neznamená, že máte rakovinu. Existují i další nemoci, u kterých se tyto příznaky objevují. V každém případě byste ale měli jít na vyšetření k lékaři, protože budete potřebovat efektivní léčbu. V některých případech se u pacientů nenacházejí příznaky jako bolest nebo krev v moči, a proto jsou důležité pravidelné prohlídky u lékaře, které mohou rakovinu včas odhalit.

Léčba

Rakovina močového měchýře u více než 75 procent pacientů zůstává lokalizována jen ve výstelce a nenapadá stěnu. To je velmi dobrá zpráva. Tomuto typu se někdy říká nemuskuloskeletální nebo povrchová rakovina a má vynikající prognózy. Na druhou stranu pokročilá rakovina, která již napadla stěnu, vyžaduje agresivnější druhy léčby, ale může být také vyléčena. Každá léčba je určena lékařem na základě stadia nemoci a stupně nádoru.

Léčba povrchové rakoviny

První možností léčby je cystoskopie s destruktivní kauterizací nádoru. Jde o postup, kdy je tenká osvětlená trubice s kamerou protažena močovou trubicí do močového měchýře. Během cystoskopie může lékař odstranit tkáň, zastavit krvácení nebo provést laserové ošetření. Pokud je nemoc v rané fázi, lze použít tuto metodu k léčbě. Další možností je transuretrální resekce nádoru, kdy je nádor odstraněn pomocí elektrické síly.

Léčba pokročilé rakoviny

Existují čtyři možnosti. První je chirurgická cystektomie, neboli odstranění cysty. Jakmile buňky napadnou stěnu, je obvykle nutné odstranit celý močový měchýř (radikální systektomie). Lze provést i částečné odstranění, ale pouze v případě, že je nádor snadno dostupný. Druhou možností je radioterapie, kdy se používají speciální vysokoenergetické rentgenové záření, které zabije rakovinné buňky. Dříve se často používala samostatně, ale dnes se tato metoda většinou kombinuje s operací a chemoterapií.

Další léčbou je všemi známá chemoterapie

Jde o podávání léků, které zabíjejí rakovinné buňky a zabraňují jejich růstu. Obvykle se používá lék s názvem cisplatina a lékaři často kombinují několik léků dohromady pro větší efektivitu. A nakonec lze využít princip imunoterapie, která využívá léky a vakcíny k boji s rakovinou tím, že podporuje imunitní systém, aby bojoval stejně jako s jinou infekcí v těle.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Hopkinsmedicine.org