Příznaky rakoviny tlustého střeva a konečníku. Pouze včasná diagnóza je klíčem k záchraně života a úplnému vyléčení

Devět z deseti pacientů s diagnózou kolorektálního karcinomu, tedy rakoviny tlustého střeva a konečníku, se podle britských statistik z nemoci může úplně vyléčit. Má to ale jednu podmínku. Onemocnění musí být odhaleno včas. K tomu je zapotřebí v rizikovém věku pravidelně podstupovat screeningové testy a při veškerých podezřelých symptomech jít okamžitě na vyšetření. Faktem je, že vzhledem k povaze nemoci se mnoho lidí ostýchá ji řešit s lékařem. To je ale největší chyba, kterou lze v tomto případě udělat. Pouze včasná diagnóza je klíčem k záchraně života a úplnému vyléčení z nemoci.

Pravidelná preventivní vyšetření zachraňují životy

Pokud jste přesáhli hranici 45. roku života, měli byste se poradit se svým lékařem o nutnosti pravidelného screeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku. Pokud se však tato onkologická choroba objevila u někoho ve vašem úzkém rodinném kruhu, tedy pokud jí onemocněl někdo z rodičů nebo sourozenců, popřípadě dětí, možná budete muset začít ještě dříve.

Ze statistik vyplývá, že každým rokem je v České republice diagnostikováno kolem osmi tisíc nových případů kolorektálního karcinomu, z nichž zhruba polovina na něj umírá. Ve srovnání s Velkou Británií, která má devadesátiprocentní úspěšnost vyléčení, jsme na tom v tomto ohledu špatně. Na vině je právě nedostatečný záchyt pacientů v počátečních stádiích nemoci.

Rizikové faktory vzniku rakoviny

Pravidelná preventivní vyšetření zaměřená na vyloučení karcinomu tlustého střeva nebo konečníku by měli absolvovat všichni lidé, kteří oslavili pětačtyřicáté, maximálně však padesáté narozeniny. Existuje několik faktorů, které vás však mohou řadit mezi rizikové pacienty, u kterých je vznik nádorového onemocnění pravděpodobnější než u jiných lidí. V tom případě byste se měli poradit se svým lékařem, který vám doporučí další postup a časnější pravidelná vyšetření.

Zajděte na vyšetření střev, pokud:

Trpíte cukrovkou 2. typu

Tento typ cukrovky má devět z deseti nemocných a vyznačuje se rezistencí těla na hormon inzulín, který má na starosti metabolismus cukrů. Ty tak zůstávají v krvi a poškozují tkáně. Jedná se ve většině případů o nemoc z nezdravého životního stylu, která nahrává i vzniku karcinomu tlustého střeva.

Někdo z vaší rodiny měl nebo má kolorektální karcinom

Odhaduje se, že téměř třetina lidí, u nichž se vyvine rakovina tlustého střeva nebo konečníku, má tuto nemoc ve své rodinné anamnéze. Nejvyšší riziko pak je u těch osob, v jejichž případě kolorektálním karcinomem onemocněl některý z příbuzných prvního stupně, tedy rodič, sourozenec nebo potomek. Jestliže pak byla nemoc tomuto příbuznému diagnostikována před dosažením pětačtyřicátého roku věku, pak se riziko ještě zvyšuje.

Všimnete si významných změn ve vyprazdňování

Krátkodobé změny ve vyprazdňování jsou do jisté míry normální a velmi běžné. Mnoho lidí třeba může trpět zácpou ze stresu a dokonce ani krev ve stolici nemusí být nutně důsledkem rakovinného bujení ve střevech (nejčastěji jsou na vině hemoroidy). Jestliže však obtíže přetrvávají, případně zaznamenáte pocit nedostatečného vyprázdnění, střídání průjmu a zácpy či dlouhodobého zúžení stolice, je to důvod k návštěvě lékaře.

Blízký příbuzný trpí na adenomatózní polypy

Adenomatózní polypy ve střevech jsou právě ty, které mají potenciál stát se časem rakovinným nádorem. Jestliže byly tyto polypy objeveny u někoho z vašich nejbližších příbuzných, zvyšuje to riziko i ve vašem případě. Proto byste o této skutečnosti měli informovat svého lékaře, který vám případně doporučí včasné zahájení pravidelných screeningů.

Screeningu se nebojte, karcinom je horší

Lékaři se často v případě vyšetření tlustého střeva a konečníku setkávají u pacientů s neochotou ke spolupráci v obavách z bolestivého a nepříjemného intimního vyšetření. Ve skutečnosti k obavám není nejmenší důvod. Existuje celá řada různých screeningových metod, které pomohou odhalit případný vznikající rakovinný nádor ve vašich střevech. Důležitým typem vyšetření je kolonoskopie – invazivní vyšetření střev osvětleným nástrojem, která mnohé napoví. Ani tohoto však není třeba se obávat, neboť probíhá pod lokální anestezií. Záchrana vašeho života za tu chvilku nepohodlí stojí.

Úvodní obrázek: Freepik: Zdroj: Thehealthy.com