Velryba se stala osobním strážcem potápěčky a zachránila ji před hrozbou smrti

Hlubiny oceánu jsou záhadná místa, a to i přes pokročilou technologii, jíž lidstvo v moderní době vládne. Obyvatelé nekonečných vod jsou stejnou záhadou a vědci dosud jen skrovně nahlédli pod pokličku inteligence, jíž obří mořští tvorové vládnou. Lidé, pro které je moře svébytným životním prostředím, a kteří v jeho hlubinách tráví většinu svého času, mají možnost do jeho tajemství nahlédnout o něco víc. V neuvěřitelně přívětivém světle se ukázaly velryby, které, jak se zdá, jsou schopné navázat přátelské pouto i s člověkem.

Mořský obr se začal chovat zvláště, až pak zjistila proč

Zdaleka nejimpozantnější tvor z mořských hlubin je plejtvák obrovský.  Teplokrevný savec, který je pro lidstvo stejnou záhadou jako oceán sám. Je to největší dosud žijící živočich. Jeho tělo může dorůst rozměrů přes 33 metrů a váží kolem dvou set tun. Delší než on byli v historii země jen někteří druhohorní dinosauři, kteří ale nebyli zdaleka tak těžcí. Samotný jazyk tohoto kytovce váží asi čtyři tuny, což je téměř tolik jako dospělý slon africký.

A tento zvláštní tvor se spřátelil s člověkem. Potápěčka Nan Hauserová je mořská bioložka a také prezidentka a ředitelka Centra pro výzkum a ochranu kytovců. S velrybami tráví spoustu svého času. V rámci svého výzkumu studuje jejich chování, ale i způsob komunikace. Jednoho dne během svého potápění pořídila video, které následně na internetu zhlédlo přes 17 milionů lidí – a není těžké pochopit proč. Velryba, s níž se právě setkala, se totiž začala chovat velmi neobvykle.

Bránila potápěčce plout do nebezpečí

Na videu, které na internetu zhlédlo tolik lidí, plave potápěčka Nan po boku obří velryby. Pokaždé, když se kolem ní Nan pokoušela proplout, velryba jí svým masivním tělem zablokovala cestu. Zdálo se, že chce ženu odehnat, jako by ji chtěla udržet jen v určité oblasti. Nan to zkoušela znovu a znovu, ale stále se stejným výsledkem. To ji velmi mátlo, nikdy předtím totiž podobné chování velryby nezaznamenala.

Velryba připlula k ženě ihned poté, co se ponořila do vody. Plavala přímo k ní a odmítala ji opustit. Vědkyně se s obrem jemně mazlila a velryba jí dotek s láskou oplácela. Pak ale začala být velryba stále asertivnější a začala ji tlačit zpět, přičemž bránila ženě opustit vytyčenou oblast. Pokaždé, když se Nan dostala příliš daleko, zvíře jí zablokovalo cestu. Dokonce se k ní sklonilo hlavou a dívalo se jí z očí do očí. Zdálo se, jako by se jí velryba snažila něco říct.

Najednou ji zvíře natlačilo na svou prsní ploutev a zvedlo ji, aby ji dostalo z vody. Nan nejprve začala volat o pomoc na své kolegy na lodi. Pak ale zahlédla něco jiného. Hladinu prořezávala nezaměnitelná hřbetní ploutev žraloka tygřího. Plejtvák pomohl potápěčce dostat se bezpečně na loď. To už Nan všechno pochopila.

Úvodní obrázek: Pexels, Zdroj: Spotlightstories.co