Co by měly ženy dělat po sexu, aby předešly infekci močových cest? Maličkost, která udělá zásadní rozdíl

Co se týká sexuálního života a zdraví žen, koluje spousta mýtů a dezinformací. Například se ženám neustále opakuje, aby bezprostředně po pohlavním styku použily toaletu. Ale proč vlastně? A je to skutečně nutné? Zeptali jsme se odborníků, abychom zjistili pravdu.

Je nutné močit ihned po sexu?

Postkoitální močení je užitečný způsob, jak předcházet infekcím močových cest. Jedná se o zdravý návyk, díky kterému ženy udržují oblast genitálií zdravou. Ženy totiž mají anatomickou nevýhodu – typická délka močové trubice je mezi 2 až 3 centimetry ve srovnání s 15 až 29 centimetry u mužů. Kromě toho je močová trubice umístěna vedle vaginálního otvoru, takže díky sexuální aktivitě se mohou bakterie dostat všude. Špatné bakterie tak skončí v močovém měchýři. Vykonání potřeby na toaletě vyplavuje tyto nežádoucí bakterie z močové trubice pryč a tím předcházíte vzniku infekce.

Odlišné výsledky

Dle jednotlivých výzkumů byly ale výsledky rozporuplné. Zatímco se u některých prokázala menší pravděpodobnost vzniku infekce močových cest, u dalších studií nebyla nalezena žádná významná souvislost. To znamená, že močení po sexu není zaručenou preventivní metodou pro předcházení infekcí močových cest. Některé ženy jsou jednoduše náchylnější k infekcím než jiné.

Doporučeno lékaři

Ačkoli neexistují žádné přesvědčivé důkazy, přesto lékaři doporučují močení bezprostředně po pohlavním styku jako dobrý způsob, jak vyplavit bakterie z močové trubice. Tím se sníží riziko možné infekce močových cest. Tak či tak, není to nic proti ničemu.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Mindbodygreen.com