Příznaky Touretteova syndromu. Výkřiky sprostých slov v nich nehledejte

Touretteův syndrom je stav nervového systému, který lidem způsobuje náhlé záškuby, pohyby nebo zvuky, jež pacienti neustále opakují. Bohužel, lidské tělo napadené Touretteovým syndromem nemůže zabránit těmto nenadálým výkyvům. Můžeme jej přirovnat ke škytavce – i když se držíte sebevíc, nezabráníte škytání. Dnes se společně podíváme na druhy těchto tiků a příznaky tohoto onemocnění. 

Druhy náhlých tiků

  • Motorické – jedná se o pohyby těla, které například zahrnují mrkání, krčení ramen nebo škubání pažemi
  • Vokální – zvuky, které člověk vydává svým hlasem, například hučení, chrčení v krku nebo křik
  • Jednoduché – zahrnují jen několik částí těla
  • Složité – naopak zahrnují několik různých částí těla a dodržují určitý systém, jedinec může kývat hlavou zatímco trhá pažemi a potom vyskočí

Příznaky Touretteova syndromu

Mezi hlavní příznaky patří rozhodně již zmíněné tiky. Symptomy se obvykle začínají projevovat mezi pátým a desátým rokem života dítěte. Jako první často přicházejí motorické potíže, které se vyskytují v oblasti hlavy a krku. Zhoršují se především ve stresovém období. Naopak, je-li člověk  v klidu, příznaky jsou mírnější. Celkově se intenzita a častost tiků v průběhu času dost mění, přicházejí, odcházejí, ale i přesto jsou považovány za chronické. Zpravidla klesají během adolescence a rané dospělosti. 

Co známe z médií?

Ačkoli můžete v televizi, ve filmu nebo seriálu vidět lidi s Touretteovým syndromem zobrazené tak, že nedobrovolně křičí vulgární slova (koprolalia) nebo neustále opakují slova jiných lidí (echolalia), tyto příznaky jsou velice vzácné a nejsou nutné pro diagnózu Touretteova syndromu.

Obrázky: Freepik