Příznaky krevní sraženiny v dolních končetinách, které by měl každý znát. Neznalost může být smrtelná

Proces srážení krve je užitečný v případě poranění, protože pomáhá zastavit krvácení, ale pokud v kůži není otevřená rána, sraženiny jsou nebezpečné, někdy dokonce smrtelné.

Riziko trombózy

Zvýšené riziko trombózy mají lidé, u nichž byly diagnostikovány poruchy srážlivosti krve, těhotné ženy, lidé s nadváhou a lidé se sedavým zaměstnáním. Jaké jsou ale známky toho, že máte kvůli sraženině problém s krevním oběhem? Zde jsou hlavní příznaky.

Křeče

Krevní sraženiny, které se tvoří v dolních končetinách, často způsobují svalové křeče. Křeče jsou výsledkem takzvané hluboké žilní trombózy, tj. trombu, který se vyvíjí v jedné nebo více žilách umístěných hluboko v těle, zejména na nohou. Kromě křečí může hluboká žilní trombóza způsobit bolest nebo otoky nohou. Závažnou komplikací krevních sraženin je plicní embolie.

Změna barvy kůže

Sraženiny, které se tvoří v těle, narušují normální krevní oběh a ovlivňují vzhled pokožky. Typickým příznakem trombózy je změna barvy (hlavně bledost) kůže lokálně v postižené oblasti jedné z nohou.

Necitlivost

Dalším častým příznakem trombózy je přetrvávající necitlivost v jedné z končetin. Tomuto příznaku byste měli věnovat zvláštní pozornost, pokud trpíte kardiovaskulárními rizikovými faktory, jako je vysoký krevní tlak.

Horká nebo studená pokožka

Sraženiny mohou také ovlivnit teplotu končetin, které jsou na dotek teplejší nebo chladnější. Stejně jako v případě změny barvy kůže je příznak způsoben porušením normálního průtoku krve.

Bolesti dolní části zad

Bolesti dolní části zad jsou jedním z paradoxních příznaků způsobených trombózou. Stává se to, když se sraženina nachází v oblasti pánve nebo v dolní duté žíle, hlavní žíle v břiše. Sraženiny v této konkrétní oblasti těla jsou obzvláště nebezpečné, protože, pokud se neléčí, mohou vést k přerušení průtoku krve do končetin.

Nadměrné pocení

V kombinaci s jedním nebo více z výše uvedených příznaků může nadměrné pocení znamenat sraženinu buď v plicích, nebo v srdci. Takové sraženiny jsou extrémně nebezpečné a měly by být léčeny co nejdříve.

Dušnost

Dušnost je jedním z nejčastějších příznaků plicní embolie, tedy krevní sraženiny v plicích. Taková sraženina může být životu nebezpečná.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com Webmd.com