Problémy, které může způsobit páteři těžký školní batoh. Rodiče by měli zpozornět

Další školní rok začal a rodiče pečlivě vybavují své děti školními potřebami, mezi něž patří i školní aktovka nebo batoh. Už desítky let panuje dojem, že těžké školní tašky mohou být příčinou skoliózy. Novější studie však ukazují, že těžká školní taška nemůže strukturálně změnit vyvíjející se páteř dítěte. Nemůže tedy způsobit skoliózu. To ale neznamená, že její nošení nemá další důsledky.

Nepříjemné bolesti zad

Jak vysvětlil Marios Lykissas, chirurg z Metropolitan Hospital, hlavní klinický spolupracovník na Weill Cornell University, New York: „Ačkoli těžká školní taška nezpůsobuje skoliózu, nesprávné nebo dlouhodobé používání může způsobit další problémy s páteří jako bolesti zad, špatné držení těla nebo únavu. Ukázalo se, že teenageři, kteří trpí chronickými bolestmi zad, budou mít pravděpodobně stejný problém i jako dospělí.“

Příčiny skoliózy

Skolióza se může objevit u lidí s nervosvalovými onemocněními, jako je dětská mozková obrna nebo svalová dystrofie, ale také u dětí se syndromy, jako je neurofibromatóza. Ale ve většině případů je idiopatická, což znamená, že nemá žádnou známou základní příčinu. Existují však určité faktory, které zvyšují riziko jejího rozvoje.

  • Věk-většina případů zahrnuje teenagery s rychlým růstem kostry
  • Pohlaví-u dívek je větší pravděpodobnost vzniku skoliózy než u chlapců
  • Rodinná anamnéza-idiopatická skolióza se dědí z generace na generaci

Mírná až těžká skolióza

Většina případů skoliózy je mírná. Některé křivky se však s přibývajícím věkem dětí výrazně zhoršují a těžká skolióza může být invalidní. Skolióza se může velmi rychle zhoršit v období dospívání, a to díky rychlému růstu dítěte v tomto období jeho života.

V mírnějších případech nejsou změny na zádech dítěte snadno postřehnutelné. Z tohoto důvodu je důležité, aby rodiče své děti v pravidelných intervalech kontrolovali. Čím dříve je skolióza diagnostikována a léčena, tím větší je šance na prevenci závažných problémů v budoucnu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Scolicare.com, Researchgate.net