Proč bychom se neměli stydět za uvolňování plynů a proč jsme někdy cítit a jindy ne

Uvolňování plynů z našeho těla, které nastává v době trávení, se nazývá nadýmání. Plyny jsou vedlejším produktem bakterií, jež žijí v našich střevech. Jak asi všichni víme a známe ze zkušeností, tento proces může být hlasitý nebo tichý, bez zápachu nebo s velice silným odérem. Ano, všichni to děláme a ano, můžeme se kvůli tomu vyskytnout v trapné situaci. Ovšem, tak jako tak, uvolňování plynů je nezbytné pro zdraví našeho těla.

Zbaví vás nafouknutého břicha

Nadýmání znamená abnormální nárůst průměru břišní dutiny, jenž je obvykle způsoben nahromaděným plynem uvnitř střeva. V břiše tak můžete cítit silný tlak. Pokud se budete bránit jeho uvolnění tím, že budete plyny zadržovat, vystavujete se negativním vlivům na vaše trávicí funkce a celkový zdravotní stav.

Zápach ano nebo ne?

Plyny bez zápachu naznačují zdravá střeva. To je dáno tím, že nejběžnější plyny, jako je metan, dusík a kyslík, jsou prakticky bez zápachu. Pokud tedy při uvolňování plynů nic necítíte, máte zdravá střeva, vaše tělo funguje tak, jak má a mikroby vám pomáhají v procesu trávení.

Kdežto plyny se zápachem jsou ukazatelem některých zdravotních problémů. Potíže mohou být malé, jako například citlivost na určité potraviny, ale také se může jednat o závažný stav vašich střev, jako je Crohnova choroba nebo celiakie. Příčinou zápachu také může být nerovnováha střevních mikrobů v těle, což způsobuje časté a silné pachy.

Pokud se stydíte, nemusíte se nám samozřejmě svěřovat, jak na tom jste vy, ale co můžete udělat, je sdílet tento zajímavý článek mezi vašimi přáteli a rodinou, ať i oni ví, proč je tento přirozený proces těla tolik potřeba.

Zdroj: interesno.fun