Proč byste se měli naučit spát v naprosté tmě a jakým rizikům se vystavujete, usínáte-li na gauči u televize

Pokud máte tendence trávit polovinu noci v obývacím pokoji, usínat u televize a v pokročilých hodinách se teprve přesunout do své postele, měli byste si přečíst následující odstavce, kde vám prozradíme, proč byste měli spát v naprosté tmě.

Proč je zdravé spát v naprosté tmě?

Spánek je pro náš organismus stejně důležitý, jako například zdravá strava, pohyb a dostatek tekutin. Ale není spánek jako spánek a i ten má pro své zdravotní účely jistá pravidla. Nová studie totiž ukázala, že světlo během spánku může zvýšit riziko vzniku cukrovky. Výzkum byl proveden na 20 zdravých dobrovolnících, jež strávili dvě noci a tři dny v laboratoři.

První noc spala první polovina skupiny v naprosté tmě, zatímco druhá spala v místnosti s jasným stropním světlem. Vědci sledovali nejen životní funkce, aktivitu mozkových vln a pohyby nohou a očí, ale také odebrali vzorky krve ke změření melatoninu, životně důležitého hormonu, jenž pomáhá řídit naše vnitřní hodiny. Ráno bylo provedeno několik testů tolerance glukózy.

Spaní za světla zvyšuje Spánek za jasného světla zvyšil inzulínovou rezistenci – rizikový faktor pro vznik cukrovky. A to se jednalo pouze o jednu noc! Výzkumy, provedené dříve, už spojily špatný spánek s vyšším rizikem deprese, rakoviny prsu a prostaty, a nyní lze na seznam přidat i metabolická onemocnění, jako je právě cukrovka.

Zlepšení spánku u lidí ohrožených srdečními chorobami, mrtvicí a cukrovkou představuje nový přístup k prevenci a léčbě cukrovky typu 2 a obezity, jakož i ke zlepšení kvality života. Snažte se tedy vyhýbat usínání na gauči a trávit část nebo většinu noci s rozsvícenými světly či se světlem od televize.

Jak jste na tom s usínáním vy? Dáváte přednost černočerné tmě nebo si potřebujete vidět alespoň na špičku nosu? Dejte nám vědět své zkušenosti do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: readersdigest.ca