Přestaňte se konečně na toaletě trápit a podpořte funkci svých střev těmito účinnými způsoby

Máte potíže dojít si na toaletu, protože vaše střeva vás neposlouchají tak, jak byste si přáli? Nepravidelná, těžká, bolestivá nebo naopak řídká stolice je problémem mnoha lidí, ale tomuto nepříjemnému stavu můžete předejít tím, že posílíte funkci vašich střev, a to především následujícími způsoby.

Buďte aktivními

Musíte své tělo udržovat v pohybu, aby i vaše střeva byla v pohybu. Pravidelná fyzická aktivita, jako je například rychlá každodenní procházka, může zabránit zácpě.

Posilujte svaly pánevního dna

Únik stolice může být příčinou slabých pánevních svalů. Společně s jejich posílením a přidáním vlákniny do stravy můžete předejít fekální inkontinenci a snížit nadýmání. Poraďte se s fyzioterapeutem, jaké cviky jsou pro vás v tomto případě nejlepší.

Jezte více vlákniny

Podpořte svůj mikrobiom tím, že budete jíst více vlákniny a tím budete udržovat svůj rozmanitý ekosystém zdravým.

Zachovávejte klid a pečujte o své psychické zdraví

Stres má vysoký vliv na to, jak bude vypadat vaše stolice. Střevo je lemováno milióny nervových buněk, které tvoří to, čemu říkáme enterální nervový systém, jenž vysílá signály do mozku a zpět. Pocity úzkosti a deprese mohou způsobit křeče a následně i průjem. Snížení hladiny stresu může zmírnit příznaky trávicích poruch, jako je například syndrom dráždivého tračníku.

Udržujte hormonální rovnováhu

Během stárnutí, těhotenství nebo například v jaké části menstruačního cyklu se ženy nacházejí, mají vliv na mikrobiom. Tyto hormonální a následně bakteriální změny mohou oslabit imunitu a ovlivnit funkci vašich střev.

Hlídejte si vedlejší účinky některých léčiv

Pokud vám vaše léky způsobují střevní potíže, poraďte se se svými lékařem.

Zkuste chodit na toaletu přirozeně

Než se uchýlíte k různým projímadlům, abyste zmírnili zácpu, zvažte nejdříve zlepšení vašeho životního stylu, jako je zvýšení příjmu tekutin a vlákniny, zahrnutí více fyzické aktivity a vyhýbání se některým potravinám, které jsou příčinou vašeho problému.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál poučný, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou a pomoci jim tak od podobných problémů.

Zdroj: readersdigest.ca