Proč mlít kávu až doma

Napadlo vás někdy, proč se vás při nákupu kávy váš oblíbený barista vždy zeptá, jestli chcete celá zrnka, nebo ji namlít? K čemu je vlastně dobré mít doma kvalitní mlýnek na kávu a strávit s její přípravou o pár minut navíc?

Čerstvost kávy

V různých stádiích zpracování vydrží káva čerstvá jinou dobu. U zelené, neupražené, kávy je to v řádu měsíců. Pražená káva vydrží čerstvá několik týdnů. Vrcholné kondice dosahuje mezi 2 a 3 týdnem po pražení, pak začíná kvalita pomalu klesat a do 6 týdnů byste ji měli spotřebovat.

Již při nákupu zrn tedy kontrolujte datum pražení a kupte pouze takové množství, které zvládnete včas zpracovat. Doma pak dbejte na správné skladování kávy. Výdrž kávy ovlivňuje teplota, vlhkost, světlo a přístup vzduchu. Správným skladováním tak můžete prodloužit její čerstvost.

Důležité je mít na paměti, že káva může být i příliš čerstvá. Po upražení káva dále pracuje a chuť se vyvíjí. Různý způsob zpracování a styl pražení potřebuje různou dobu odležení. Obecně lze říci, že kávová zrna na espresso by měla být odleželá týden, na alternativní způsoby přípravy (například chemex, aeropress nebo V60) alespoň 3 dny.

Po umletí jsou zrnka výrazně náchylnější všem vnějším vlivům. Káva ze vzduchu absorbuje vlhkost a rychleji oxiduje, vytrácí se aroma a spolu s ním i velká část chuti. Mletá káva si udrží své vlastnosti maximálně hodinu. Ideální ale je zpracovat ji v řádu minut po namletí.

Mletí kávy těsně před přípravou

Hlavním důvodem, proč namlít kávu až těsně před použitím je právě zachování aroma. Káva již není jen černá tekutina, co nás po ránu nakopne. Vybíráme si ji, stejně jako víno, podle oblastí, chuťových profilů nebo způsobu zpracování. A abyste naplnili plný potenciál kávy a cítili všechny chutě a vůně, musí být v té nejlepší kondici.

Kromě ztráty chuti má ale nákup mleté kávy další nevýhodu. V lepším případě koupíte kávu ve specializované prodejně, kde se vás personál zeptá, jak budete kávu doma připravovat a podle toho vám ji namele.

V horším případě zakoupíte kávu již předem namletou na určitou hrubost. Kromě toho, že nevíte, jak dlouhá doba uběhla od mletí, nemusí vám hrubost mletí vyhovovat. Při přípravě espressa z kávovaru budete potřebovat jemnější mletí, než například u french pressu nebo cold brew.

Jak vybrat správný mlýnek?

Pokud doma rádi experimentujete a připravujete kávu různými způsoby, neobejdete se bez mlýnku, který vám zaručí, že budete mít kávu vždy namletou na správnou hrubost.

Na trhu je dnes široký výběr mlýnků. Můžete sáhnout jak po ručním, tak elektrickém. Výběr se odvíjí od množství kávy, kterou melete, funkcí jako je nastavení hrubosti nebo automatické odměřování a samozřejmě ceny. Pokud potřebujete poradit, přečtěte si článek, jak správný mlýnek na kávu vybrat. Poradí, na co se zaměřit a čemu se obloukem vyhnout.