Triky, jak opticky zvětšit malý prostor. Vše začíná u stěn a zrcadel

V malém prostoru hraje každý detail svou roli. Barevné techniky, aranžování nábytku, osvětlení, to všechno může prostor opticky buď zmenšit nebo zvětšit. Nás dnes bude zajímat druhý případ. Jak z malé místnosti vytvořit vzdušný prostor, kde se nebudeme cítit stísněně.

Používejte světlé barvy a chytré kontrasty

Je všeobecně známo, že světlé barvy způsobují, že místnost vypadá jasnější a větší. Světlé stěny tvoří otevřený a vzdušný prostor, což pomáhá maximalizovat účinek vytvářený přirozeným světlem. Chcete-li dosáhnout optimální iluze, vyberte jemné tóny šedobílé, modré a zelené. Obložení a lišty se pokuste malovat světlejší barvou, než jsou vaše stěny. Tím zdi ustoupí trochu do pozadí a pokoj bude vypadat větší.

Osvětlení je klíčovým prvkem

Díky přirozenému světlu uvnitř místnosti se interiér otevře a bude vypadat větší. Nemá-li pokoj dostatek velkých oken, pomozte si některými světelnými prvky a osvětlete prostor pomocí lamp.

Udržujte pořádek

Snažte se místnost udržovat uklizenou a čistou. Neexistuje nic, co by malý prostor vytvořilo ještě menší než příliš mnoho neuspořádaných věcí. Zároveň nezakrývejte zdi spoustou obrazů. Jeden velký funguje lépe než skupinka malých. V malé místnosti je třeba vytvořit pouze jedno místo, které přitáhne oko, pokud se toho ale děje příliš mnoho po celém pokoji, prostor působí přeplněně. V jídelně takovým dominantním prvkem bude například jídelní stůl, v ložnici zase postel v obývacím pokoji třeba pohovka.

Zrcadla dokáží zázraky

Nic nezvětší prostor tak, jako dobře umístěná zrcadla. Naaranžujte je tak, že úhly zrcadel vytvoří iluzi hloubky. Zároveň odrážejí přirozené i umělé světlo, aby byla místnost jasnější během dne i noci. Zvláště efektivní je umístění zrcadla blízko oken, aby odráželo venkovní prostředí. Perfektní jsou také skříně se zrcadlovými dveřmi.

Maximalizujte uspořádání nábytku

Nábytek zpravidla zabírá nejvíce místa. Chcete-li tomu zabránit, používejte multifunkční nábytek, například psací stůl se skříní v jednom, rozkládací pohovku, postel se zásuvkami a tak dále. Velké kusy nábytku pak umístěte přímo ke stěnám, aby zůstal prostor otevřený. Nic by vám nemělo stát v cestě. Alespoň část nábytku by měla mít stejnou barvu jako stěny.

Obrázky: Pixabay