Proč naše tělo zadržuje vodu a jak se s tímto nepříjemným stavem vypořádat, abychom předešli otokům

Oteklé ruce, nohy a chodidla jsou většinou důsledkem zadržování vody, které se projevuje hromaděním tekutin v tkáních, oběhovém systému a dutinách. Mezi nejčastější příčiny patří především premenstruační syndrom, nulová fyzická aktivita, sedavý životní styl, těhotenství a užívání některých léků. Tento stav nemusí být nijak závažný, ale někdy může znamenat onemocnění ledvin nebo srdeční selhání, proto byste měli znát některé způsoby, jak zadržování vody v těle léčit. Následují hlavní důvody pro zadržování vody a způsoby, jak se s ním vypořádat.

Nadměrná konzumace zpracovaných potravin

Zpracované potraviny jsou plné cukru a sodíku, což je jedna z hlavních příčin zadržování vody v těle. Zároveň jsou bohaté na uměle přidané látky, jež mají toxickou povahu a zatěžují ledviny i játra.

Nadměrný příjem sodíku

Pokud konzumujete potraviny bohaté na sodík a nepijete dostatek vody, tělo začne používat své zásoby, což vede k otokům. Měli byste se také vyvarovat obyčejné soli a začít užívat keltskou nebo himalájskou mořskou sůl.

Dehydratace

Dehydratace nastává v případě, kdy člověk nepije dostatečné množství vody. V takovou chvíli začne tělo zadržovat vodu, aby přežilo a začnou se tvořit otoky v těle. Vyhněte se kávě a perlivým nápojům.

Nedostatek vitamínu B6

Nedostatek vitamínu B6 způsobuje zadržování vody v těle. Potraviny bohaté na vitamín B6 jsou například tuňák, slunečnicová semínka, pistáciové oříšky, brambory se slupkou, sušené ovoce, kuřecí maso, libové hovězí maso, krocan a banány.

Nedostatek hořčíku

Hořčík je nezbytným minerálem pro mnoho tělesných funkcí. Denní dávka hořčíku by měla představovat asi 200 mg. Konzumujte proto více potravin bohatých na hořčík, jako jsou ořechy, obilniny, sušené ovoce, hrášek, špenát, tmavě zelená zelenina, tmavá čokoláda a avokádo.

Nedostatek draslíku

Draslík je důležitý pro správnou funkci buněk, tkání a tělesných orgánů. Snižuje zadržování vody v těle, protože dokáže redukovat hladinu sodíku.

Rostliny vhodné pro vylučování vody z těla

  • Česnek
  • Kopřivy
  • Ibišek
  • Přeslička
  • Pampeliška
  • Petržel
  • Fenykl
  • Kukuřice

Také se potýkáte se zadržováním vody v těle? Jaké jsou vaše metody pro vylučování přebytečných tekutin z organismu. Podělte se s námi o vaše zkušenosti a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: healthyfoodhouse.com