Proč si někteří lidé mohou dát kávu i pozdě večer a přesto se dobře vyspat? Může za to „kofeinový gen“

Většina lidí si dopřeje šálek voňavé kávy s kofeinem ráno nebo během dopoledne, aby se udržovali bdělými a rychle se nastartovali na nové povinnosti, které je přes den čekají. Ovšem existují mezi námi i lidé, jež mohou pít kávu v pozdějších odpoledních hodinách či večer a i přesto se v noci dobře vyspat.

Co je „kofeinový gen“?

Může to znít zvláštně, ale vědci objevili něco, čemu se říká „kofeinový gen“, který řídí, jak naše tělo reaguje na kofein a jak rychle jej dokáže zpracovat.

Jak kofein funguje?

Ráno, i když se můžete cítit odpočatí a svěží z nočního spánku, vaše tělo začne automaticky produkovat adenosin, látku, která pomáhá regulovat cyklus spánku a bdění. S postupem dne se hladina adenosinu přirozeně zvyšuje, což vám pomůže v noci přirozeně usnout. Budete-li konzumovat jakýkoli kofeinový nápoj, jako je právě káva, tělo přestane produkovat adenosin, protože si začne myslet, že je ho v těle dostatek. Ale kofein není to samé, jedná se jen o jakýsi podvod našeho těla a obranu proti únavě.

Důvody, proč nejsou někteří lidé ovlivněni kofeinem

  • Mohou existovat další látky produkované tělem, nejen adenosin, které způsobují, že se člověk unavuje rychleji.
  • Adenosin v těle je dostatečně silný, aby potlačil funkci kofeinu.
  • Kofein se v těle zpracovává příliš rychle a může se z organismu vylučovat dříve, než začne vůbec působit.

Proto je možné, že si někteří lidé mohou vychutnat šálek kávy s kofeinem těsně před spaním a ještě si dopřát kvalitní spánek.

Jak se vám dnešní článek líbil? Do které skupiny lidí patříte vy? Neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: en.goodtimes.my/