Projevy kolorektálního karcinomu jsou často připisovány jiným chorobám. Specifické příznaky napoví, že je zle

Rakovina tlustého střeva je velice vážné onemocnění a jedním z nejčastějších druhů rakoviny, kterými onemocníme. Tato choroba je zákeřná tím, že na začátku nejsou patrné téměř žádné příznaky nebo jsou natolik nenápadné, že je připisujeme jiným chorobám. To ale zpožďuje diagnózu a u některých agresivnějších druhů rakoviny to může být dokonce osudné. Tato choroba se přitom týká přibližně stejného množství mužů jako žen.

Chudokrevnost

 Právě toto je jeden z raných příznaků, které nám mohou dát vědět, že je v našem těle něco v nepořádku. Chudokrevnost neboli anémie může být příznakem vnitřního krvácení, může jít ale i o jiná onemocnění než přímo o rakovinu tlustého střeva. Vnitřní krvácení může probíhat klidně i šest měsíců, než je možné vidět krev ve stolici. Chudokrevnost poznáte tak, že jste unavení, máte bledou kůži, trpíte na závratě a žádné doplňky stravy (železo) nepomáhají.

Dušnost

Jedná se o další typický příznak rakoviny tlustého střeva, který ale s touto nemocí nespojujeme. Přitom je to jen další následek vnitřního krvácení. Pokud i při mírné fyzické námaze nemůžete popadnout dech, pravděpodobně máte nějaký problém. Je to způsobeno tím, že pomalé vnitřní krvácení je zastavováno vložením plazmy do krve. Díky tomu dochází k tvorbě dalšího železa či červených krvinek. Avšak na úkor přenášení kyslíku.

Nadýmání

Nadýmání bychom už s rakovinou tlustého střeva spojovali více. Nadýmání nebo také křeče, které pociťujeme v břiše, či podbřišku neustávají – pak se bude jednat o chronický problém, který je nutné prodiskutovat s lékařem. Pokud je tato bolest situována na pravé straně břicha, mohlo dojít k rozšíření onemocnění až k játrům.

Zácpa

Přechodná zácpa se občas objeví u každého z nás a může jít jen o důsledek nesprávně zvolené stravy. Pokud je však zácpa trvalá, může být příznakem rakoviny tlustého střeva. Ve střevech se asi nachází nějaká překážka, přes kterou není možné posunovat stolici dále. Tuto situaci je zapotřebí co nejdříve řešit s lékařem. Také průjem může být jedním z příznaků rakoviny tlustého střeva.

Tenká stolice

Pokud to, co po sobě necháváte v míse, je tenčí, než obvykle, může jít opět o další příznak. A to navzdory tomu, že se ve stolici nevyskytuje krev. Někdy totiž nemusí být nádor až tak velký, aby přehradil celou šířku tlustého střeva, ale pouze jeho část. Takový úzký tvar stolice je tedy dalším příznakem rakoviny tlustého střeva – a důvodem, proč kontrolovat to, co po vás zůstane v záchodové míse.

Zvláštní barva stolice

Krev ve stolici je obvykle červená a nemusí vždy nutně znamenat rakovinu tlustého střeva. Někdy jde o méně závažné, i když velmi nepříjemné onemocnění, kterým jsou hemoroidy (cévní onemocnění v oblasti konečníku). Ty jsou vnitřní i vnější a liší se od sebe tím, že ty vnitřní obvykle nebolí. I tak mohou krvácet a krev je obvykle jasně červená. Krvácet ale mohou i vnější hemeroidy, které navíc pálí, bodají, svědí a bolí. Pokud objevíte krev ve stolici, měli byste vědět, že se nejedná o normální stav – je třeba jej projednat s lékařem. Tmavá až černá stolice je známkou toho, že je ve stolici obsažena krev.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thehealthy.com