Psí výcvik. Jak naučit psa povel “hledej“

Psi mají neskutečně dobře vyvinutý čich, který je až 100 000 krát citlivější než ten lidský, proto se jejich služeb využívá u policie nebo záchranných složek. V domácím prostředí ale často nemají možnost svůj dar rozvinout a chovatelé by je měli cvičit ve hře „hledej“ za účelem zdokonalování jeho schopností. Navíc psy tato hra velmi baví. Jak povzbudit psa, aby využíval čich obdobně jako lidé oči?

Dokonalý čich pro záchranu i zábavu

Psí čich je naprosto dokonalý, některá plemena mají v širokém čenichu uloženo až 300 milionů čichových buněk. Takovým množstvím pachovým žláz se pyšní bloodhoundi, kteří dokáží najít pachovou stopu i po několika týdnech. U jiných plemen se toto číslo pohybuje v rozmezí 125-225 milionů, přičemž vyšší hranice dosahují ovčáčtí psi. Pro srovnání člověk má pouze 5 milionů těchto buněk a část mozku, která čich řídí je 40krát menší než u psa, přestože psí mozek je daleko menší než lidský.

Pro zábavu uvnitř i venku

Už z těchto důvodů je vhodné pejska v těchto čichacích hrách podpořit, navíc je to skvělá zábava pro dobu, kdy je venku škaredé počasí nebo prší. Hra „hledej“ je dokonalým rozptýlením, současně umožňuje zdokonalení psích dovedností a rozvinutí mentálních aktivit. Tato hra nevyžaduje příliš prostoru a zvládnou ji psi každého věku. Je potěšením i pro majitele, který může vymýšlet skrýše a zákoutí pro psí hračky, které bude následně čtyřnohý kamarád hledat.

Jak trénovat povel „hledej“

Na začátku je nutné psovi vysvětlit princip hledání jeho vlastní hračky, ideálně skrýt ji jen naoko. Hračka by to měla být ta nejoblíbenější nebo jako překvapení zcela nová, protože to bude připadat pejskovi mnohem zajímavější. Poté jej držte na vodíku nebo připevněte ke kusu nábytku a hračku viditelně položte pod část koberce nebo ke gauči a stále psa držte, aby se vytvořilo toužebné očekávání, kdy vysloveně bude po hračce bažit. Poté řekněte povel „hledej“ a uvolněte jej, aby se mohl rozběhnout a hračku si vzít. Pořád tuto hru opakujte dokolečka, aby si pes navykl na daný povel, který bude znamenat hledání dané věci.

Zvyšujte úroveň hry

Už se pejsek doslova do hry „hledej“ zamiloval? V případě, že jste opakovaně skryli hračku a pejsek správně vyhledal, je nutné hru ztížit. Po viditelných skrýších přejděte do poloskrytých, které budou znamenat nutnost použít k vystopování hračky čich namísto zraku. I tak ale nechte, aby pejsek viděl, že dáváte hračku za pootevřené dveře skříně nebo přímo za dveře místnosti, ve které hru hrajete. Dokolečka hrajte tu samou hru, kdy pomalu pejsek zapojuje do hledání svůj vytříbený čich.

První hledání naslepo

Už váš čtyřnohý přítel zjistil, jak celý princip hry funguje a chápe souvislost mezi povelem „hledej“ a skutečným vyhledáváním hračky nebo oblíbené věci? Nyní je čas na hledání naslepo a donucení použít čichového smyslu k vyhledání dotyčného předmětu. Použijte skrýš ve vedlejší místnosti, vhodnější je začínat s místem, kam jste schovávali hračku při prvních pokusech. Poté vypusťte psa z vedlejší místnosti s povelem „hledej“ a nechte jej oblíbený předmět najít.

Počáteční neúspěchy nesmí odradit

Působí pejsek po vypuštění zmateně nebo nešťastně? Vyžaduje vaši asistenci pomocí čumáku? Nenechte se přesvědčit a nechte jej vyčenichat hledanou věc, povzbuzujte ho slovně, ale nechte jej, aby sám aktivně hledal. Můžete ho motivovat tím, že při přiblížení k danému objektu pejska pochválíte a vyhecujete k dalšímu hledání. V případě neúspěchu si můžete také stoupnout do blízkosti ukryté hračky, ale nevoďte jej až přímo k ní. Zvykl by si na permanentní asistenci a nenaučil by se správně používat čich.

První úspěchy si zaslouží pochvaly

Úspěšné první pokusy s hledáním naslepo si zaslouží velkou pochvalu nebo odměnu ve formě aportu či pamlsku. Po každém kole zase hračku schovejte na jiné místo, klidně nechte kousek vykukovat a až po řádném zvládnutí hry „hledej“ skrývejte hračky sofistikovaněji, a nejen na zem, ale také do výšky nebo do nitra jiných předmětů, jako jsou boty, nádoby nebo tašky. Budete překvapeni, jak se váš psí parťák bude ve hře stále zdokonalovat a jak rychle se naučí používat svůj čich.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Be.chewy.com