Psychologové varují. Tyto fráze byste nikdy neměli říkat svému dítěti

Rodiče jsou pilíři podpory svých dětí už od prvních chvil jejich života. Hrají důležitou roli při vzdělávání a poskytování bezpečí a lásky. Děti hledají u rodičů potřebnou pomoc a radu. Jejich vliv na chování dětí je mnohem zásadnější, než si vůbec můžeme myslet, a proto musí být rodiče opatrní v tom, jak se svými dětmi zacházejí, co před nimi říkají a dělají. Je třeba jít příkladem a vždy myslet na to, že děti vše odkoukají a odposlouchají. Zde je několik vět, které byste svému dítěti nikdy neměli říkat.

„Přestaň brečet“

Když svému dítěti vyčiníte a ono pláče, nikdy byste mu neměli bránit vyjádřit své emoce. Nikdy ho nenechte si myslet, že je hloupý, protože nemůže přestat plakat. V opačném případě mu dáváte najevo, že musí potlačit své emoce. Nejzdravější přístup je nechat ho plakat, aby vyjádřil, jak se cítí. Pak mu klidně vysvětlete, co udělal špatně.

„Zklamal si mě“

Nikdy nedovolte, aby si vaše dítě myslelo, že je pro vás zklamáním. To ho může dlouho pronásledovat a přimět ho, aby si myslel, že si ho nevážíte.

„Nejsi dost dobrý“

Vaše dítě není hračka, kterou můžete vyměnit. Nikdy byste neměli nechat dítě si myslet, že pro vás není dost dobré. Očekávat příliš mnoho od svých dětí může být pro ně zničující. Vaše dítě je už teď dokonalé takové, jaké je, vy jste tady jen proto, abyste mu pomohli se zlepšovat. Veďte ho, aby mělo v sebe samo důvěru a bude vám vděčné po celý život.

„Velké děti se nebojí“

Za prvé to není pravda a za druhé nemůžete bránit svým dětem ve strachu. Tímto způsobem jen zvyšujete jejich obavy z viny a hanby. Stačí jim ukázat, že se nemají čeho bát. Nechte je vypořádat se s emocemi.

„Jsi špatné dítě“

Nikdy byste neměli nechat své děti si myslet, že jsou špatní lidé. Naučte je, že každý dělá chyby a že naše dobrota vychází z naší schopnosti odpouštět a poučit se z vlastních omylů.

„Všechno dělám pro tebe“

Dělat pro své děti vše, co můžete, je normální věc, kterou byste neměli používat jako nástroj k vydírání a projevovat tak, že by vám za to měly být vaše děti vděčné. Ony jsou pod vaší ochranou a nemůžete na oplátku od nich chtít, aby dělali všechno to, co děláte pro ně vy. Můžete je však zapojit do určitých úkolů, abyste je naučili samostatnosti.

„Jsi tlustý, jsi ošklivý“

Bez ohledu na to, jak vaše dítě vypadá, je vaším odrazem. Pokud nevypadá jako standard krásy současné doby, není absolutně žádný důvod na to upozorňovat. Váš domov pro něj musí být bezpečným místem, kde se bude rozvíjet v míru, úctě a bezpečí. Nesmíte ho nutit, aby si myslel, že není krásný nebo je příliš tlustý. Můžete jej povzbudit, aby si osvojilo zdravé návyky, zároveň mu ale dejte najevo, že jej budete milovat bez ohledu na to, jak vypadá.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Santeplusmag.com